Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz.

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Yapay zeka, bir süredir hayatımızda önemli bir noktada yer almakta. Yapay zeka şimdi de yeni böcek türlerinin tespiti noktasında bilime yardımcı olmaya hazırlanıyor.

Yeni Böcek Türleri Tespit Edilecek

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza dahil olan kavram ve araçlardan bir tanesi de yapay zekadır. Yapay zeka, hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Yapay zeka en kısa tanımı ile, bir robotun veya bilgisayarın birtakım faaliyetleri yerine getirebilme kabiliyetidir. Ancak bu kabiliyet zeki bir canlının kabiliyetine benzer şekilde bir hizmeti içermektedir.

Bilgisayar bilimi kadar eski bir geçmişe dayanan yapay zeka, özellikle son yıllarda sıklıkla duyduğumuz ve kullandığımız kavramlar arasında yer almaktadır. Makinelerin düşünüp düşünemeyeceği tartışması sonucunda ortaya çıkan yapay zeka, halihazırda pek çok alanda kullanılmaktadır. Yapay zeka şimdi de böcek tespitinde kullanılacak.

Bilindiği üzere böceklerin dünya üzerinde var olması insanlık tarihi kadar eskidir. Hatta insanlık tarihinden daha eskiye dayanan böcek türleri bulunmaktadır. Bugüne kadar binlerce böcek türü tespit edilmiştir. Ancak halen tespit edilenden daha fazla sayıda türün henüz tespit edilemediği tahmin edilmektedir. Bugüne kadar denenmiş olan yöntemler dünya üzerinde yer alan böcek türlerinin tamamının tespitine müsaade etmemiştir. Ancak yapay zeka ile tespit edilmeyen böcek türlerinin tespit edilmesi hedeflenmektedir.

Tüm bunlara ek olarak dünya üzerinde farklı iklim tiplerinde yaşayabilen benzer türde böcekler bulunmaktadır. Ancak benzer yapıda olan böceklerin farklı iklim tiplerinde nasıl yaşayabildikleri halen tespit edilememiştir. Bu durum bilim dünyasında merak konusudur.

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Bültende Yayınlandı

Dünya üzerinde yer alan böceklerin tür ve sayılarının dışında, böcekler arasındaki etkileşimin içeriği de merak konusu olan unsurlardan bir tanesidir. Tahmin edileceği üzere, insan dışındaki canlıların da kendi arasında etkileşimi söz konusudur. Ancak bu etkileşimin büyük çoğunluğunun içeriği fark edilememiştir. Her ne kadar teknoloji çok gelişmiş olsa da ve her alanda kullanılsa da var olan teknoloji bu merakın giderilmesi noktasında yeterli olmamıştır. Fakat yapay zeka ile bu sorun ve soruların üstesinden gelinmesi hedeflenmektedir.

Popular Science Türkiye dergisinde yer alan metin Proceedings of the National Academy of Sciences bültenine değinmiştir. Bültende yayınlanmış olan çalışma, yapay zeka sayesinde böceklerin nasıl hızlı ve etkili şekilde tanımlanabileceğini daha detaylı bir şekilde aktarıyor. Bu gelişmeler, bilim dünyasında dev bir adım olarak kabul edildi. Aslında bu sayede böceklerin zaman içindeki değişimi de gözlemlenebilir nitelikte olacak. Bilinmeyen türlerin bilinir olması ile böcek türleri gelişimi fark edilecek.

Ayrıca Kontrol Et

BluTv Bedava Premium Hesaplar 2021

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere BluTv Bedava Premium Hesaplar 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar0.1 BluTv …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir