Xiaomi ABD Tarafından Kara Listeye Eklendi

Mobil, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Xiaomi ABD Tarafından Kara Listeye Eklendi hakkında bilgiler vereceğiz.

Xiaomi ABD Tarafından Kara Listeye Eklendi

ABD’de son günlerde hareketli günler yaşanıyor. Bunun asıl nedeni ise son zamanlarda alınan radikal kararlar. Alınan radikal kararlardan biri de Xiaomi’yi kara listeye almak oldu.

Xiaomi ABD Tarafından Kara Listeye Eklendi

ABD’den Xiaomi’ye Yaptırım Kararı

Amerika Birleşik Devletleri yaptırımları son günlere damgasını vurmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Donald Trump’ın başkanlık döneminin sona etmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde her geçen gün farklı bir gelişme yaşanıyor. ABD’de yeni bir döneme giriliyor ve bu yeni süreç, alınan radikal kararlarla adından şimdiden söz ettiriyor.

ABD’de yaşanan son gelişme ise Çin ve Çin’in büyük şirketlerini sınırlayacak kararların alınmasıydı. Donald Trump 20 Ocak 2021 tarihinde koltuğunu devredecek. Trump’n koltuğunu devretmesine sayılı günler kala yaşanan gelişme ise Çin’in büyük şirketlerine yaptırım kararı almak oldu. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Donald Trump Türkiye’ye de ekonomik yaptırım kararı almıştı. Bu kez ise Trump’ın hedefinde Çin ve Çin’in büyük şirketleri vardı.

ABD, Çin’in Güney Çin Denizi’nde tehditkar hareketlerde bulunduğu gerekçesi ile dokuz şirket ve yetkiliye daha yaptırım kararı aldı ve vakit kaybetmeden eyleme geçti. Trump hükümeti Xiaomi’nin de aralarında bulunduğu 9 şirket hakkında yaptırım uygulama kararı aldı ve bu şirketleri kara listesine ekledi. Xiaomi’den önce ise Huawei markası kara listeye alınmıştı.

Xiaomi, Çin’in önde gelen şirketlerinden bir tanesi. Öte yandan teknoloji konusunda dünyanın da en önemli şirketleri ile rekabet halinde. Xiaomi, şu ana kadar yapmış olduğu hizmetler ve gelişmelerle Apple’a en büyük rakip olarak görünüyor. Ayrıca Xiaomi gerek akıllı telefonlarla gerekse diğer teknolojik aletleri ile ABD’de geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşma başarısı göstermişti. Trump hükümetinin aldığı bu kararla birlikte Xiaomi marka cep telefonu, bilgisayar, scooter ve kulaklık gibi birçok cihaz bundan sonra ABD’ye giriş gerçekleştiremeyecek.

Xiaomi ABD Tarafından Kara Listeye Eklendi

Xiaomi Hisseleri Geriledi

Pekin merkezli Xiaomi şirketinin ise bu yaptırım kararına nasıl bir karşılık vereceği veya bu süreçten nasıl etkileneceği merak konusu oldu. Kimi otoriteler bu kararın Xiaomi’yi üretime devam etme ve gelişme noktasında olumsuz etkileyeceğini belirtiyorken, kimi otoriteler ise Xiaomi’nin bu karardan sanıldığı kadar etkilenmeyeceğini çünkü Çinli şirketin yeni bir Pazar bulabileceğini düşünüyor ve belirtiyor.

ABD’nin iç işleyişi gereğince hakkında yaptırım uygulama kararı alınmış olan şirketlerin yatırımcıları, mevcut hisselerini belirli bir süre içerisinde elden çıkartmak durumunda oluyor. Buna göre Xiaomi hissedarı olan ABD’li şirket ve kişilerin hisselerini Kasım 2021’e kadar çıkarmaları gerekiyor. Yaptırım kararı sonucunda Xiaomi hisseleri %11 geriledi.

Ayrıca Kontrol Et

En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir