Windows 8 Güvenli Modda Çalıştırma – Windows 8

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Windows 8 Güvenli Modda Çalıştırma – Windows 8 hakkında bilgiler vereceğiz.

Windows 8 Güvenli Modda Çalıştırma

Windows 7 işletim sistemlerinde, tabiri caizse adeta F8 tuşu kırılarak girilen güvenli modu açma, Windows 8 güvenli mod ayarıyla daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Windows 8 güvenli mod açma işlemleri, tıpkı Windows 7’de olduğu gibi, bilgisayar açılışında art arda F8 tuşuna basarak yapılabilmekte. Ancak F8 tuşuyla uğraşmak istemeyen kişiler için, basit bir yöntem bulunmakta.

Windows Güvenli Mod Nedir?

Windows işletim sistemleri içerisinde yer alan güvenli mod, işletim sistemini kullanırken yaşanan problemlerden sonra açılarak, işlevleri kısıtlı olan ve düşük çözünürlüğe sahip bir Windows görünümünü kullanıcılara sağlamaktadır.

Windows güvenli mod seçeneğiyle, kullanımında sorun çıkaran sürücü ve programların kaldırılma işlemleri gerçekleştirilebilir. Sürücü ve program kaldırmanın yanı sıra, antivirüs taraması da yine güvenli mod içerisinde yapılabilir.

Windows 8 Güvenli Mod Açma İşlemleri

Windows 8 içerisinde güvenli mod açma işlemleri, tıpkı Windows 7’de olduğu gibi F8 tuşuyla yapılabilmekte. Ancak F8 tuşuna açılışta sürekli basmak, bilgisayar klavyesine zarar verebilir. Bu sebeple, Windows normal bir şekilde açıldıktan sonra yapacağınız küçük bir ayarlamayla, F8 tuşuna sürekli olarak basmakla uğraşmadan Windows 8 işletim sistemini güvenli modda çalıştırabilirsiniz.

F8 tuşuyla Windows 8 işletim sisteminin güvenli modunu açmak istediğinizde, gelişmiş önyükleme seçenekleri ekranını görmeniz gerekiyor. Bu ekranı gördüğünüzde, F8 tuş işlevini yerine getirmiştir. Bu ekranda güvenli mod veya ağ bağlantısı ve güvenli mod seçeneklerinden birini seçerek, Windows 8 güvenli moda geçiş işlemini tamamlayabilirsiniz.

F8 tuşuyla uğraşmak istemiyorum diyorsanız o zaman, yapacağınız işlem ise şu şekilde:

  • Windows açık vaziyetteyken, bilgisayarı kapat seçeneğinden yeniden başlat seçeneğine tıklamadan önce “Shift” tuşuna basın ve bu şekilde Windows 8’i yeniden başlatın.
  • Bu şekilde yeniden başlatma isteği gönderdiğinizde, karşınıza bir seçenek belirleyin başlığının yer aldığı bir ekran çıkacak.
  • Bu ekranda sırasıyla, sorun giderme, gelişmiş seçenekler, başlangıç seçenekleri ve yeniden başlat yolunu izlemelisiniz.
  • Başlangıç ayarları menüsü karşınıza geldiğinde ağ bağlantısız güvenli modu açmak için 4, ağ bağlantılı güvenli modu açmak için klavyeden 5 yazın.

Bu sayede Windows güvenli modda çalıştırma işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

Ayrıca Kontrol Et

Oyun Bilgisayarı Mı? Oyun Konsolu Mu?

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Oyun Bilgisayarı mı Oyun Konsolu mu? hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir