Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

Bu makale, Windows 10’da ekran çözünürlüğünü nasıl kontrol edeceğinizi ve bir ayarlama yapacağınızı gösterecektir. Windows 10 Ekran Çözünürlüğü Değişmiyor veya Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir? diye soruyorsanız, cevabını bu makalede okuyabilirsiniz.

Monitörler ve ekranlardan bahsediyorsak, ekran çözünürlüğü yeni bir kavram değil. Peki ekran çözünürlüğü nedir? Pek çok kişi çözünürlük tanımını bilmiyor.

Ekran Çözünürlüğü Nedir?

Ekran çözünürlüğü, bir görüntüleme ekranındaki yatay ve dikey piksellerin sayısıdır. Ekran çözünürlüğü nedir, sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Ne kadar çok piksel olursa, kaydırmadan o kadar fazla bilgi görebilirsiniz. Ekran çözünürlüğü 1600×1200 gibi bir piksel sayısına sahiptir, bu da 1600 yatay ve 1200 dikey piksel anlamına gelir.

Ayrıca, ekran çözünürlüğünün genellikle 1024 x 768,1366 x 768, 1920 x 1080, vb. Olarak yazıldığını fark edebilirsiniz. Bir dijital televizyon, bilgisayar monitörü veya diğer görüntüleme aygıtları satın aldığınızda, ekran çözünürlüğü hakkında bazı bilgiler görebilirsiniz. Windows 10 ekran ölçeklendirme kaliteli bir görüntüleme için oldukça önemlidir.

Artık ekran çözünürlüğünün ne olduğunu biliyorsunuz. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar Windows 10’da ekran çözünürlüğünü nasıl değiştireceğiniz bilmediklerini belirtiyorlar. Windows 10 ekran çözünürlüğü ayarlamak çok zor bir işlem değildir.

Windows 10 işletim sisteminde birçok ekran ayarı kolay erişebilir şekilde tasarlanmıştır. Ekran çözünürlüğünü, yenileme hızı ve farklı görüntü ayarları için tek bir alan kullanarak dilediğiniz şekilde bilgisayarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Sizin için ekran çözünürlüğü ayarları yapma konusunda en detaylı rehberi hazırladık.

Yüksek ekran çözünürlüğü değerleri gelişen teknoloji ile mümkün hale geliyor. Önceleri 1920 x 1080 ekran çözünürlüğü daha popülerken şimdi ise 8K ekran çözünürlüğü için elverişli olan televizyonlar ve monitörler görebiliyoruz. Ekran çözünürlüğü yükseldikçe ekrandaki detaylar daha belirgin hale geliyor ve kalite de genellikle aynı oranda artıyor.

Windows 10'da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir? ​

1920 × 1080 veya daha yüksek çözünürlüğe sahip bir dizüstü bilgisayar ekranınız varsa ve masaüstü programlarını görmekte zorlanıyorsanız, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz. Windows 10’da ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir? ​sorusunun yanıtı aşağıda üç basit adımla anlatılmıştır.

Kolay erişim için öncelikle Windows 10 bilgisayarınızda masaüstünde sağ tıklayıp Görüntü Ayarları seçeneğine tıklayın.

Görüntü Ayarları kısmına ulaşmanızı sağlayacak açılan pencerenin aşağı kısmında bulunan “Ekran çözünürlüğü” listesini açın,

Bu listede farklı ekran çözünürlüğü değerleri göreceksiniz. İstediğiniz çözünürlüğe tıklayın ve daha sonra açılan pencerede “Değişiklikleri koru” seçeneğine tıklayıp işlemi tamamlayabilirsin.

Çoğu zaman, çoğunlukla bir Windows güncellemesi yaptıysanız veya yeni bir grafik görselinin yüklenmesinden sonra, Windows 10 çözünürlük 1024×768 sorunu alabilir ve ekran çözünürlüğünü ayarlayamayabilirsiniz. Bazen ekranı değiştirmek için bir seçenek bulamayabilirsiniz. Böyle bir durumda kısa yol Microsoft tuşuna da basarak bu adımları gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10'da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

Neden Ekran Çözünürlüğünü Değiştirmeniz Gerekiyor?

Ekran çözünürlüğü değiştirmek için birçok neden var. Bazen ekran çözünürlüğü, uyumsuz veya bozuk grafik kartı sürücüleri nedeniyle kendi kendine aniden değişiyor. Ayrıca, çakışan üçüncü taraf yazılımlar da Windows 10 ekran çözünürlüğünü değiştirebilir. Ve daha yüksek çözünürlük, ekranın etkili çalışma alanının daha geniş olduğu anlamına da gelir. Bu nedenle, ekran çözünürlüğünü manuel olarak değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bu durumlarda, ekran çözünürlüğünü ayarlamak gerçekten sizin için önemlidir. Bu nedenle Windows 10 için en boy oranını nasıl değiştireceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Windows 10 ekran çözünürlüğünü değiştirmek için, Windows 10’da ekran çözünürlüğünü ayarlamak için yukarıda belirttiğimiz adımları takip edebilir ve açılır menüden yeni bir değer seçebilirsiniz. Ancak bu tip durumlarda genel olarak varsayılan ayar önerilir. Çünkü varsayılan ayarlar genel kullanıcı alışkanlıklarına göre düzenlenmiş ve genel olarak en uyumlu ayardır. Bilgisayarı kullanırken de kullanıcı deneyimi baz alınarak ayarlanmıştır.

Varsayılan ayar için Microsoft sitesinde yer alan önemli not ise şöyle;

“Not: Önerilen çözünürlüğü kullanmalısınız. Çözünürlüğü değiştirirseniz, içerik bulanık veya pikselli görünebilir. Renk kalibrasyonunuzu ayarlamak için Ayarlar arama kutusunda “ekran rengini kalibre et” araması yapın ve talimatları izleyin.”

Windows 10 ekran çözünürlüğünü değiştirmenin yanı sıra, bu yönergeleri takip ederek açılan pencerede metinlerin, uygulamaların ve diğer öğelerin boyutunu değiştirebilir ve yönlendirmeyi yapabilirsiniz. İşlem sırasında herhangi bir hata yapmaktan korkuyorsanız, beklenmedik sistem sorunlarını önlemek için bir sistem görüntüsü oluşturmalısınız.

Yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip olmanın ilk faydası, üstün görüntü kalitesidir. Çözünürlük, gerçek ekran boyutuna göre ne kadar yüksek olursa, İnç Başına Piksel oranı da o kadar yüksek olur. Daha yüksek piksel sayısı, daha keskin ve net görüntüler sağlar. Fotoğraflar ve videolar en iyi haliyle görünmüş olur. Düşük çözünürlüklü bir ekranda ise bu netliği ve pürüzsüzlüğü elde edemezsiniz. Doğru ekran çözünürlüğünü bulmak, bilgisayarınızı nasıl kullanacağınızı belirlemek anlamına gelir.

Çözünürlük ne kadar yüksek olursa o kadar fazla kaliteli görüntü ve keyifli kullanım zamanı vardır. Bu da masaüstü ya da laptop bilgisayarlarda çalışmayı çok daha rahat bir hale getirir. Örneğin, çoğu web sitesi minimum çözünürlük göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Windows bilgisayarınız bu gereksinimleri karşılamıyorsa, web sayfaları düzgün görüntülenmeyecektir.

COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

Whatsapp’tan Telegram’a Milyonlarca Kişi Geçti

Mobil, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Whatsapp’tan Telegram’a Milyonlarca Kişi Geçti hakkında bilgiler vereceğiz. Whatsapp’tan Telegram’a Milyonlarca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir