Whatsapp’ın Açıklaması Ne Kadar Güvenilir?

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Whatsapp’ın Açıklaması Ne Kadar Güvenilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Whatsapp’ın Açıklaması Ne Kadar Güvenilir?

Bilindiği üzere Whatsapp geçtiğimiz günlerde yeni sürecine dair bir paylaşımda bulunmuştu. Önde Şahinaslan konuyu tüm yönleri ile ele alan bir açıklama yaptı.

Whatsapp’ın Açıklaması Ne Kadar Güvenilir

Maltepe Üniversitesi Bilişim Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Önder Şahinaslan Açıklama Yaptı

4 Ocak’ta Whatsapp yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayımlandı ve bu doğrultuda uygulamanın kullanıcılarına yeni koşul ve gizlilik ilkelerini onaylaması noktasında Whatsapp tarafından bir bildirim gönderildi. Gelen bildirimi onaylamayan kullanıcılar 8 Şubat itibari ile uygulamayı kullanamayacak. Bu durum, kullanıcıların uygulamaya olan güvenini sarsmış ve kullanıcıların Whatsapp gibi kullanabilecekleri alternatif uygulamalara yönelmesine neden olmuştu.

4 Ocak tarihinden bu yana pek çok bireyin Whatsapp uygulamasını silip farklı uygulamalara geçiş yaptığı gözlemlendi. Bu durum Whatsapp uygulaması yönetiminin dikkatini çekmiş ve yeni koşullar ve gizlilik ilkelerinin güvenliği tehdit etmediğini duyurmuştu. Yapılan bu açıklama bazı insanları tatmin etse de, bir kesimin aklında konuya yönelik soru işaretleri bulunmakta.

Bir süredir gündemden düşmeyen konuya dair Maltepe Üniversitesi Bilişim Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Önder Şahinaslan açıklama yaptı. Önder Şahinaslan yapmış olduğu açıklamada verilerin kullanılmasıyla yeni bir ekonomi alanının ortaya çıktığına dikkat çekti. Sosyal ağların ciddi bir sermaye aracı haline dönüştüğünü söyleyen Şahinaslan, Whatsapp’ın izlediği bu yeni politikasının şirketin ekonomik kaygılarından kaynaklandığını belirtti.

Şahinaslan’a göre Facebook, Whatsapp uygulaması aracılığı ile elde edeceği kullanıcı verilerini kendi verileri ile birleştirecek ve daha anlamlı bir veri ağı oluşturarak gelirini arttırmaya çalışacak. Yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkeleri ile yasal zemin oluşturuldu ve yasal engeller ortadan kalktı. Facebook, yapacağı reklam anlaşmaları ve işletme faaliyetleri sözleşmelerini bu doğrultuda gerçekleştirecek.

Whatsapp’ın Açıklaması Ne Kadar Güvenilir

Whatsapp Uçtan Uca Şifrelemenin Devam Edeceğini Duyurdu

Yaşanan bu gelişmelerin üzerine, kullanıcı kaybına uğrayan Whatsapp uçtan uca şifrelemenin devam edeceğini ve paylaşılan bilginin sadece kullanıcı alışkanlıklarının analizine yönelik olduğunu duyurdu. Ancak Whatsapp’ın yapmak istediğinin sosyal çevremizi daha kapsayıcı ve inandırıcı bir reklam kampanyasına dönüştürmek olduğu oldukça açık. Bu durum pek çok kesimi rahatsız etmeye devam ediyor.

Önder Şahinaslan yaptığı açıklamada Avrupa Birliği ülkelerinde kişisel verilerin toplanması, paylaşılması ve saklanmasına ilişkin bir yönetmeliğin bulunduğunu ve 2008 yılında yürürlüğe giren bu yönetmeliğin sosyal medya ağlarını daha güvenli kıldığını hatırlattır. Ülkemizde de 2016 yılından beridir Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlükte. Ancak bizde yer alan Kanun Avrupa Birliği üye ülkelerindeki kadar kapsayıcı ve ciddi boyutta değil. Bu nedenle Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu yeniden ele almak gündemde.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir