cof

VoLTE Nedir, Nasıl Çalışır, Ayarları Nasıl Yapılır?

Günümüzün ileri giden teknolojisi, VoLTE gibi teknolojilerin dünyaya yayılmasını sağlamıştır. 2009 yılında ortaya çıkan mobil internet teknolojisinin çığır açmasını sağlayan 3G teknoloji, 4,5G ile 2016 yılında desteklenmiştir. 4.5G’nin getirdiği yeniliklerden biri de, VoLTE teknolojisi olarak hayatta yerini almıştır. Telefonlar ile ilgilenen ve en iyi hattın sunduğu fırsatlardan faydalanmak isteyen kişiler VoLTE nedir? sorusunu gündeme getirmektedir. VoLTE ne demek sorusunun cevabı, aslında insan hayatında gizlidir. Her ne kadar VoLTE nedir? sorusu sorulsa da, VoLTE insanların bilmeden kullandıkları teknolojilerden bir tanesidir.

VoLTE Nedir?

VoLTE esasında Enriched Voice over LTE kavramının kısaltılmasıdır. Kablosuz telefon teknolojisinin 4.5G ile bütünleştirilmiş ve geliştirilmiş halidir. 4.5G’nin sunduğu avantajları desteklemektedir. 2020 yılına gelinmesine rağmen, hala telefonda sesin kesilmesi veya hattın düşerek telefonun kapanması gibi problemler yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra biri arandığında 10 saniye bağlanamama sorunu, bağlanılır bağlanılmaz ses alamama, sesin geç gelmesi, görüntünün donması gibi problemler hala çağımızda mevcuttur. VoLTe ne demek sorusunun cevabı, bu hataların düzeltilmesine yarayan bir sistem olduğunu açıklayarak verilebilmektedir.

VoLTE teknolojisi sayesinde, telefonlarda sesin kesilmesi, hattan düşme, sesin geç gelmesi gibi durumlar ortadan kaldırılmıştır. VoLTE nedir? Sorusuna cevap bulan ve bu teknolojiyi kullanan operatörlerin müşterileri oldukça mutludur. Ancak sistemin en büyük sorunu, her yere dağıtılamıyor oluşudur. Bu büyük teknolojiden hala yararlanamayan kişiler mevcuttur. Zamanla daha da dağıtılacak ve insan hayatını kolaylaştırmak üzere, en ücra köşelerde dahi etkisini sürdürecektir.

VoLTE teknolojisini kullanabilen kişiler, mobil veri açıkken birini aradıklarında mobil veri kesilmez ve bağlanmaları uzun sürmez. VoLTE ne demek sorusuna kısaca böyle bir yanıt verilebilir. Aynı anda üç dört kişi görüntülü konferans görüşmesine katılabilir. Konuşma anında karşı tarafa konum bilgisi gönderimi yapılabilir. Bunun yanı sıra, hattın kesilmesi gibi bir sorun oluşmaz. Bir hattan diğer hatta bağlanmakta sıkıntı oluşmaz, birkaç saniye içerisinde bağlantı mümkün kılınır. Hatta bugüne kadar kaydedilmiş en hızlı bağlanma süresi 0,372 olarak kaydedilmiştir. Yüksek kaliteli ses algısı sayesinde, sesler olduğu gibi karşı tarafa iletilmektedir.

VoLTE ne demek sorusu bu şekilde cevaplanabilmektedir. Ancak daha da sunduğu pek çok yeni özellik bulunmaktadır. VoLTE nedir? Sorusunun cevabını, en iyi bu teknolojiyi sorunsuz bir şekilde kullanan kişiler verecektir. Çünkü onlar aldıkları bu hizmetten oldukça memnundur ve aynı operatörü uzun yıllar boyunca kullanmaya da devam edeceklerdir. Özellikle sunduğu konum hizmeti, insanların hayat kalitesini yükseltmiştir. Kişi artık konuşma anında paylaştığı konum bilgisi ile, acil durumları daha kolay bildirme şansına sahip olacaktır. Örneğin bir yerde arabası bozuldu ve yolda kaldı, bir arkadaşını aradığında paylaştığı konum bilgisi kurtulmasını sağlayacaktır.

VoLTE Ne Demek

VoLTE Nasıl Çalışır?

VoLTE teknolojisi günümüzde her telefonda ve her yerde kullanılamayan bir teknolojidir. Kişiler eğer bu teknolojiyi kullanabilecekleri bir konumda ikamet ediyorlarsa, telefonun ayarlar kısmından bazı yerleri ayarlayarak teknolojiyi kullanmaya başlayabilir. Android ve İOS’ta farklı şekillerde ayarlamalar yapılmaktadır.

VoLTE teknolojisi çalışmaya başladıktan sonra, kişiler tüm avantajlardan faydalanabilme lüksüne sahip olacaklardır. Daha kolay erişim sağlayabilecekler ve hayatlarını kolaylaştırabileceklerdir. Yaşam kalitesini arttıracak bir yenilik olan VoLTE teknolojisi, yakın zaman içerisinde daha da gelişme gösterecektir. Günden güne bünyesine kattığı yenilikler ile büyüyecektir. Bundan 10 sene sonra kattığı yenilikler üzerine farklı konuşmalar geçecektir. Nasıl ki günümüzde hala 1 Nisan 2016 tarihinde hayata giren 4.5G teknolojisi konuşuluyorsa, VoLTE teknolojisi de getirdiği yenilikler ile her günün konuşma konularından biri olmayı başaracaktır. Ara ara gündem maddeleri arasında yer alacaktır.

Kişiler zaman zaman VoLTE teknolojisinin çalışmadığı yerlere gidebilir. Böyle bir yere gidildiğinde bu teknolojiyi etkisiz hale getirmeye gerek olmayacaktır. Kişiler yine ayarlardan teknolojiyi açık bırakabilir. Tek fark VoLTE etkisiz olabilir ancak zaman zaman da tekrar devreye girebilir. Dolayısıyla kişilerin bu teknolojiyi sürekli olarak etkin bırakmaları tavsiye edilmektedir.

VoLTE Ne Demek

VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır?

VoLTE ayarları yapmak için izlenmesi gereken birkaç basit adım bulunmaktadır. Kişiler dikkatli bir şekilde ilgilendikleri takdirde, bulundukları bölge de uygunsa bu teknolojiden yararlanabilir. Konfor sağlamak ve bu teknolojinin getirdiği ayrıcalıklardan faydalanmak aslında çok kolaydır. Hem ios kullanıcıları, hem de android kullanıcıları birkaç dakika içerisinde tüm ayarları yapabilir. Doğru anlatım bu konuda çok önemlidir. Kişilerin üzerine düşen vazife ise, tüm noktalara dikkat etmek ve hataya düşmemek için yavaş yavaş uygulamak olacaktır.

Android Kullanıcıları:

Android kullanıcıları için VoLTE teknolojisi kullanmak ve telefonda kullanıma açmak oldukça kolaydır. İlk olarak telefonun ayarlar bölümüne giriş yapılır. Daha sonra bağlantılar kısmı bulunur ve bu kısma bir kez tıklanır. Çıkan bölümde alt sıralar takip edilir ve telefonun ekranı aşağı kaydırılır. Daha sonra mobil ağlar kısmına bir kez tıklanır. Açılan sayfada veri dolaşımı, şebeke modu, ağ operatörleri ve VoLTE aramaları gibi kısımlar çıkacaktır. Bu kısımda VoLTE aramaları kısmına bir kez tıklanır. Daha sonra bu kısımdan LTE, VoLTE Açık yazan kısma tıklanır ve VoLTE etkinleştirilir. Artık VoLTE teknolojisinin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanmak mümkün hale gelecektir.

İOS Kullanıcıları:

Kişiler cihazlarının ayarlar kısmına tıklamakla işe başlar. Ayarlar kısmında yer alan bağlantılar butonu bulunur ve bu butona tıklanır. Daha sonra çıkan bölümde aşağıya doğru inilir ve mobil ağlar kısmına bir kez tıklanır. Açılan sayfadan VoLTE aramaları kutusu bulunur ve oraya bir kez tıklanır. Son olarak LTE, VoLTE açık kısmına tıklanır ve teknoloji etkinleştirilmiş olur. Teknolojinin kapsama alanına girildiğinde, teknolojinin sunduğu avantajlardan sorunsuz olarak faydalanmak mümkün olacaktır.

COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir