Topraklama Nedir? Neden Önemlidir? Topraklama Çeşitleri?

Güvenlik Kamera Sistemleri Merkezi olarak bu yazımda sizlere Topraklama Nedir? Neden Önemlidir? Topraklama Çeşitleri?hakkında bilgiler vereceğim.

Topraklama Nedir?

Topraklama elektrik ile çalışan sistemlere gönderilen elektrik hatlarında olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı bizleri korumak adına alınan hayati bir önlemdir. Aslında çalışma mantığı çok basit bir işlemdir. Kaçak elektrik akımının bir iletken yardımı ile toprağa verilmesi işlemidir. Kullanıcılar olarak bizlerin yani insanların ve elektrik ile çalışan cihazlarımızın ömrünü riske atmamak adına, olası bir elektrik kaçağının önlenmesi için evleriniz ve işyerlerinize topraklama işlemi kesinlikle yapılmalıdır.

Topraklama işlemi aslında kanuni bir zorunluluktur. Herhangi bir kaçak durumu olması hayati tehlike yarattığı için bir lüks değil zaruri ihtiyaç niteliğindedir. Bu yüzden çok özenli davranılmalı ve gerekli denetimleri yaptırarak eksik olan topraklama sistemlerinizin giderilmesi gerekmektedir. Bizlerde Col Güvenlik Sistemleri olarak sizlere bu konuda profesyonel hizmetler sağlayan bir kurumuz.

Topraklama Çeşitleri?

Topraklama işlemi birkaç farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Bu yöntemler;

  • Koruma Topraklama İşlemi
  • Fonksiyon Topraklama İşlemi
  • İşletme Topraklama İşlemi

-Koruma Topraklama İşlemi: Normal pozisyonunda iken gerilim içermeyen makineler, araçlar, cihazların gövde kısımlarında ve temas edilen noktalarında bulunan iletken kısımların olası bir kaçak durumunda bizlere zarar vermesini önlemede kullanılan topraklama çeşididir. Normal şartlarda insan vücudu için 65 volt üstündeki gerilimler sağlık açısından zararlıdır. Bu yüzden küçük akımlar ya da büyük akımlar içeren cihazlar olsun hepsinin iletken kısımları için bir yalıtım sistemi kurulması olası kazaların önüne geçmede çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

-Fonksiyon Topraklama İşlemi: Belirgin bir amaca yönelik olarak yapılan topraklama işlemlerine verilen addır. Örneğin yıldırım düşmesi için yapılan topraklama işlemleri, raylı sistem topraklama işlemleri esnasında kullanılır. Direnç değerinin 10 ohm altında olması gerekmektedir.

-İşletme Topraklama İşlemi: İşletmelerde elektrik akım değerinin istenilen değerlerde olması için yapılan topraklama çeşididir. Bu topraklama işlemi yapılan bölgelerde toprak direncinin 2 ohm altında olması gereklidir. Bizler Col Güvenlik Sitemleri olarak bu konuda hassas çalışmalar yapmakta ve gerekli ölçüm işlemleri sonrasında doğru topraklama sistemlerini kurmaktayız.

Topraklama İşlemi Neden Önelidir?

Topraklama işlemi bizlerin hayatının olası bir kaçak sonucu tehlike altına girmemesi adına yapılan işlemlerdir. Konu insan hayatı olduğu için profesyonel bir kurum tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Adana Güvenlik Kamera Sistemleri olarak bizler tecrübeli ve profesyonel çalışan kadromuz ile sizlere bu hizmetleri sağlamaktayız.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir