Topraklama Nedir? Neden Önemlidir? Çeşitleri Nelerdir?

Haberlerkategorimizdeki bu yazımızda sizlere Topraklama Nedir? Neden Önemlidir? Çeşitleri Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Adana güvenlik sistemleri olarak aktarmayı amaçladığımız Topraklama Nedir? Neden Önemlidir? Çeşitleri Nelerdir? Konulu içeriğimizin sizler için faydalı olmasını umut ediyoruz. Topraklama hayati öneme sahip, elektrik kaçağı esnasında baş gösterebilecek hayati risklerin önüne geçebilmek için uygulanan bir işlemdir. Adana güvenlik kamerası, Adana kamera sistemleri, Adana güvenlik kamera sistemleri ve Adana güvenlik sistemleri alanında müşterilerine yıllardır başarılı bir şekilde hizmet veren firmamız COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri adına; topraklama nedir? Neden önemlidir aktarmaya çalışacağız. Daha detaylı bilgi almak için firmamız COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Topraklama, elektrikli cihazların olası bir elektrik kaçağı durumunda ortaya çıkabilecek risklerin önüne geçmek amacıyla alınan tedbirdir. Topraklama kısaca; kaçak elektriğin bir iletken yardımı ile toprağa aktarılmasını sağlamakta olan bir tür tedbir amaçlı kurulan sistemdir. İnsanın yaşamını ve aletlerin kullanım ömürlerini tehlikeye atmamak amacı ile herhangi bir elektrik kaçağına karşın topraklama işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu şekilde elektrik ile çalışan aletlerde ya da cihazlarda fazla elektrik yükü kurulan sistem sayesinde toprağa verilip; risk teşkil eden alete dokunulduğu zaman kişinin hayatının tehlikeye girmesi durumu ortadan kalkmış olacaktır. Bu nedenle topraklama işleminin yapılması hayati bir öneme sahiptir.

Topraklama İşlemi Kanuni Bir Yükümlülüktür

Hayati bir tehlikeyi barındırdığından dolayı da topraklama bir zorunluluktur, seçim değil. Ancak yalnızca ülkemizde değil dünya çapında topraklama işlemine gereğince uyanların sayısı gerçekten çok az olmakla birlikte, bu konuda hayati önem taşıyan özen ve denetimler de ne yazık ki yerine getirilmemektedir.

Elektrik akımının sağlanması ve aletlerin çalışabilmesi amacıyla binalara genel olarak 2 tür elektrik kablosu sokulmaktadır; bu kablolar ise “nötr” ve “faz” hattı. Bu iki kablonun güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla da üçüncü bir kabloya; yani hayati önem taşıyan “topraklama kablosuna” ihtiyaç duyulmaktadır.

Evlerimizin duvarlarında iki delik barındıran prizlerimiz mevcuttur; bu deliklerinden bir tanesi faz hattı içinken bir diğeri ise nötr hat içindir. Görmeye alışık olduğumuz, evlerimizde genellikle kullandığımız bu 2 delikli priz çeşitlerinde topraklama kablosu için ayrı bir bölüm mevcut değildir ne yazık ki. Bunun nedeni de yukarıda açıkladığımız gibi ülkemizde topraklama işlemine verilmesi gereken önemin ve dikkatin verilmemesinden ve bu işlemin çok az yerde uygulanmasından kaynaklanmaktadır.

Topraklama kablosunun yer almakta olduğu prizlerin dış kısımlarında, bu iki delikli prizlere karşın, metal çıkıntılar mevcuttur. Binanın bulunduğu bölgede toprağa yerleştirilmiş olan bakır iletken ya da levha sayesinde topraklama kablosuna bağlanmaktadır. Topraklama işlemi için kullanılmakta olan bu metal çıkıntılar zaman içerisinde iç kısma doğru çökme yapmaktadırlar. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman da topraklama kablosu yapması gereken işlemi yerine getirememesi mümkündür. UPS priz bu sıkıntı için bir çözüm olabilmektedir; bu prizlerde faz ve nötr kablolarının yukarı bölümünde topraklama işlemi için bir metal çubuk yer alır, bu şekilde de topraklama hattının herhangi bir sorun çıkarmadan çalışıp çalışmadığından emin olabilirsiniz. Ancak yine topraklama işlemine gereken özenin verilmemesinden kaynaklı olarak kendisine rastlamak pek de kolay olmayan bir priz çeşididir ne yazık ki.

Topraklama Çeşitleri

Topraklama işleminin belli başlı çeşitleri vardır. Bu çeşitleri ise amaçlarına göre ayırırsak 3 farklı seçenek aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır;

– Koruma topraklaması işlemi
– İşletme Topraklaması işlemi
– Fonksiyon Topraklaması işlemi

Koruma Topraklaması

Olması mümkün herhangi bir risk durumundan kişileri ve başka canlıları gerilim karşısından korumak adına yapılmakta olan ek bir topraklama işlemi olarak karşımıza çıkar. Elektrikli cihazların, elektrik akımının geçtiği aktif bölümlerinin yanında yer alan elektrik akımı geçmeyen ancak olası bir kaçak halinde bu akımı dokunma yüzünden kişiye iletmesi riski bulunan dış metal bölümlerinin topraklanması işlemidir. Pek çok alanda bu topraklama çeşidi tercih edilmektedir; tanklar, yürüyen merdivenler, metal çitler gibi. Çünkü bunlar kişilerin temas etmesinin muhtemel olduğu metal yüzeylerdir. Bu topraklama işlemi alçak gerilim tesislerinde de tercih edilen, temas gerilimi karşısında tedbir almak amacıyla kullanılan yöntemlerden bir tanesi; ancak yüksek gerilim tesisleri için bu topraklama çeşidi kullanılan tek yöntem olarak karşımıza çıkar.

İşletme Topraklaması

Daha çok işletmelerde kullanıldığı için bu ismi ala ve elektrik akımının değerinin istenilen değere getirilmesi amacıyla uygulanan bir topraklama işlemidir. Sistem ve toprak arasındaki gerilim, alçak gerilim şebekelerinde, belli bir değerin üzerine çıkmamalıdır; bu topraklama işleminin yapılmasının sebebi budur. Ancak orta ve yüksek gerilim şebekelerinde yapılmakta olan işlemler ülke yönetmeliğine gereğince bazı değişkenlikler gösterebilmektedir. Direnç üstünden ya da direkt olarak topraklama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Fonksiyon Topraklaması

Belli başlı amaçlara hizmet etmesi için kullanılmak olan bir topraklama işlemi olarak karşımıza çıkar. Bu amaçlardan bazıları; yıldırım karşısında koruma sağlamak, raylı sistemlerin topraklama işlemi vb.

Eğer Topraklama İşlemi Yapılmazsa Ne Olur?

Topraklama işlemi yapılmazsa ya da yapılmamışsa insanın kabloya teması halinde elektrik akımına kapılmasına sebep olabilir ve böyle bir durum da ölüm tehlikesi ile bile karşılaşılabilir. Bu yüzden topraklama kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir öneme sahiptir.

Topraklama İşleminin Faydaları

Topraklama işleminin yararları;

  • İnsanları herhangi bir kısa devre akımı karşısında korumaktadır,
  • Elektrik akımının daima toprağa akmaya eğimli olmasından dolayı topraklama işlemi yerine getirilmediği takdirde aletlerde meydana gelecek bir izolasyon sıkıntısında akım aletin üzerinde kalacaktır. Topraklama işlemi bu tarz izolasyon problemlerinde elektriğin toprağa iletilmesi açısından en güvenilir yöntemdir.
  • Teçhizatı ani bir darbe sonucu oluşan gerilimden ve yıldırımın meydana getirdiği deşarj akımlarından korumaktadır.

Evlerdeki Topraklama İşlemi

Bir binanın tesisatında 2 adet elektrik kablosu mevcuttur; bu kablolar Faz ve nötr kablolarıdır. Bu ikisi elektrikli aletlerin çalışması açısından olmazsa olmazdır. Ancak topraklama kablosunun yer almakta olduğu prizlere bakıldığında bu iki deliğin yanı sıra bir de dış kısımlarında metal yerlerin olduğunu göreceksinizdir. İşte bu metal bölümler topraklama olduğunun göstergesidir. Evlerde yer almakta olan bütün prizlerin topraklamalı priz olduğundan emin olunmalıdır.

Topraklama Kablosunun Rengi

Topraklama kablosunun rengi sarı-yeşildir. Topraklama klemensleri de aynı şekilde sarı-yeşil renkte karşımıza çıkmaktadırlar.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

Turbobit Premium Hesaplar | Bedava Hesap + Premium Code 2021

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Turbobit Premium Hesaplar | Bedava Hesap + Premium Code 2021 hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir