Tiktok ve Dailymotion Türkiye’ye Temsilci Atadı

İnternet, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Tiktok ve Dailymotion Türkiye’ye Temsilci Atadı hakkında bilgiler vereceğiz.

Tiktok ve Dailymotion Türkiye’ye Temsilci Atadı

Türkiye’ye temsilciği atayacağını duyuran sosyal medya platformlarına yenileri eklendi. Tiktok ve Dailmotion’dan açıklama geldi. Diğer platformlardan da benzeri bir açıklama bekleniyor.

Tiktok ve Dailymotion Türkiye’ye Temsilci Atadı

Sosyal Ağlardan Temsilcilik Bekleniyor

Geçtiğimiz dönemde ülkemizde İnternet Yayınları Yasası yürürlüğe girmişti. Bu yasa gereğince Facebook, Instagram, Twitter ve bunun gibi günlük kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan şirketlerin Türkiye’de temsilci atamaları zorunluluğu getirilmişti.

Kısaca BTK olarak da bilinen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bahsi geçen bu kararı 2 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe soktu. Bu doğrultuda günlük kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya hesaplarının 1 Kasım 2020 tarihine kadar ülkemize yasal temsilci ataması zorunluluğu bulunmaktaydı. Bazı sosyal medya şirketleri bu karara uymuşlardı. Bazı şirketler  ise belirtilen tarih aralığı geçmiş olmasına rağmen henüz karara ilişkin bir eyleme geçmediği bilinmekteydi.

Bugüne kadar Türkiye’ye yasal temsilci atayan sosyal medya şirketleri arasında 16 Aralık tarihinde temsilci atayacağını duyuran Youtube ve Rusya’nın Facebook’u olarak tanınan VK yer alıyordu. Ancak Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, TikTok, Pinterest, Linkedin ve Dailymotion ülkemize temsilci bulundurma noktasında henüz bir adım atmamıştı. Beklenen adım TikTok ve Dailymotion’dan geldi. Yapılan açıklmaya göre TikTok ve Dailymotion da temsilci atayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan gerekli görüşmelerin gerçekleştirilmiş olduğunu ve TikTok uygulamasının bağlı bulunduğu şirketin temsilcilik atama işlemi gerçekleştireceğini resmi Twitter hesabı üzerinden açıkladı. Günlük kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya şirketlerine ülkemizde yasal temsilci bulundurma zorunluluğuna uymaları noktasında belirtilen son tarih ise 20 Aralık 2021.

Tiktok ve Dailymotion Türkiye’ye Temsilci Atadı

Büyük Cezalar Kapıda

Sosyal medya şirketleri Türkiye’ye yasal temsilci atamaları durumunda kendilerine kesilen 40 milyon liralık cezanın yüzde 25’ini yani 10 milyon lirasını ödemeleri yeterli olacak. Ancak 20 Aralık 2020 tarihine kadar Türkiye’ye temsilci atamayan şirketler ülkemizin vereceği reklam alamama cezasına tabi tutulacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapmış olduğu açıklamada ülkemize temsilci atayan sosyal ağların reklam pastasından büyük dilimi alabilme imkanından yararlanacağını söyledi. Bu söylemi ile sosyal medya devlerine bir mesaj gönderdi.

Belirtilmiş olduğu üzere 1 Kasım 2020 tarihinde sosyal medya ağlarına verilen süre doldu. Bunun üzerine BTK ikinci bir tarih belirledi ve bu tarihi 20 Ocak 2021 olarak belirledi. Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal ağlara ilk bir ay için 10 milyon lira, daha sonra ise 30 milyon lira ceza kesildi. Bu sosyal ağlar 20 Ocak 2021 tarihine kadar Türkiye’ye temsilci atama işlemi gerçekleştirmezlerse Türk şirketlerin reklam vermesi yasaklanacak ve hız yavaşlatma gerçekleştirilecek.

Ayrıca Kontrol Et

Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı!

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı hakkında bilgiler vereceğiz. Pandemi Döneminde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir