SSD Nedir? Ne Gibi Avantajları Var? SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSD günümüzde hard diskler yerine tercih edilen ürünlerden biri olarak biliniyor. Veri depolanması amacı ile kullanılan bu ürünler birçok yönden fonksiyonel ve kullanışlı ürünlerdir. Peki SSD Nedir? SSD Ne Demek? Ne Gibi Avantajları Var? SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? SSD ve HDD arasında ne gibi farklar vardır? SSD Harddisk Nedir? Merak edilen soruların cevapları ve daha fazlası hakkında bilmek istedikleriniz için okumaya devam edebilirsiniz.

SSD Nedir?

SSD Nedir?

SSD, günümüzde eski zamanlarda kullanılan depolama araçlarından çok daha fazlası olarak kullanılan ve insanların bilgisayarlarında veri depolamak için en çok tercih ettikleri yöntemlerden biridir. Daha önceleri var olan sabit diskler zamanla yerini SSD ürünlere bırakmış ve bırakmaya devam etmektedir. Genel bir tanım ile “SSD nedir?” sorusuna yanıt bulmak isterseniz bilgisayarlarınıza veri depolamak için kullandığınız en güncel aygıtlar diyebiliriz.

“SSD ne demek?” Sorusu günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. SSD ürünlerin birçok avantajı bulunmaktadır. Hard Disklerin yaptığı bütün işi yapabilmeleri ve aynı zamanda işlemci hızını olumlu etkilemeleri gibi nedenler ile sürekli tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra SSD ürünlerin birden fazla avantajı da bulunuyor. SSD ürünlerin avantajları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

SSD Avantajları Nelerdir?

SSD avantajları nelerdir?” sorusu için birden fazla yanıt bulunmaktadır. Bu ürünlerin en büyük avantajı hard disklerin yaptıkları tüm işi yapmanın yanı sıra beraberlerinde hız da getiriyor olmalarıdır. SSD kullanımı beraberinde veri aktarımı işlemlerinin çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına olanak tanır. Bununla birlikte uygulamaların çok daha hızlı yüklenmelerine olanak tanır. Bu tarz olumlu yönleri nedeni ile hard diskler yerine sürekli tercih edilmektedir. Ayrıca hard disklere oranla daha güvenilir bir sistemlerinin olduğunu da söylemek mümkün. SSD avantajları arasında yer alan bu faktörler beraberinde kullanıcıların hem veri güvenliği hem de hız gibi faktörler nedeni ile SSD ürünleri tercih etmelerine neden olmaktadır.

SSD ürünlerin HDD sabit disklere karşı tercih ediliyor olmasının en büyük nedeni hızlı olmalarıdır. SSD ürüne sahip bir bilgisayarın açılış hızı ile HDD sabit diske sahip bir bilgisayarın açılma hızları arasındaki farklı kendi gözleriniz ile görmeniz mümkündür. Bu nedenle SSD ürüne sahip bilgisayarlar hem uygulamaları hem de kendini çok daha hızlı bir şekilde açabilmektedir.

SSD ürünleri, HDD sabit disklere göre tercih edilir kılan bir başka husus da cihazın kendi içerisinde hareketli parçalardan oluşmuyor olmasıdır. Hareketli parçalara sahip olan HDD ürünler zaman içerisinde birden bozulabilmektedir. Bu durum saklanan verilerin kaybolmasına ve kurtarılamamasına neden olabilir. Bu gibi sorunlar kullanıcılar için gerçek anlamda olumsuz karşılanmaktadır. SSD ürünlerde aniden bozulma gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Böylece daha uzun ömürlü araçlar ile veri depolanma işlemi gerçekleştirilmesi mümkün hale gelir.

SSD avantajları birçok yönden kullanıcıların kendisini tercih etmesine olanak tanıyan bazı faktörleri kapsar. Bu faktörlerden bir diğeri de çalışma prensibi der. SSD ürünler bir hayli sessiz çalışır. HDD ürünler ise çalışırken motordan gelen bir uğultu ile birlikte çalışır. Bunun yanı sıra disk kafasından gelen çıtırtı da genelde bu cihazların ortak sorunlarından biri olarak görülür. SSD ürünler ise sessiz çalışma prensipleri nedeniyle birçok kez HDD sabit diskler e göre tercih edilir.

SSD ürünlerin bir diğer avantajı da HDD harici disklerde meydana gelen fragmantation yani parçalanma problemini ortaya çıkarmıyor olmalarıdır SSD ürün cihazları herhangi bir ek müdahale gerektirmeden kullanılabilmektedir.

SSD Nedir?

SSD Dezavantajları Nelerdir?

SSD Dezavantajları söz konusu olduğunda bazı hususlar kullanıcıları eski usul HDD sabit disklere yöneltebiliyor. SSD ürünlerin en büyük dezavantajı yüksek fiyatları olarak değerlendiriliyor. Ayrıca HDD ürünlerde giriş seviyesi 500 GB iken SSD ürünlerde bu seviye 128 GB olarak biliniyor. Yani günümüz şartlarında daha güvenli ve daha uzun ömürlü olan SSD ürünleri tercih etmenin de fiyat bazında birkaç dezavantajı bulunabiliyor.

SSD ürünlere maliyeti nedeni ile fazla ulaşım imkanına sahip değilseniz ufak boyutlarda bir SSD ile daha önceden kullandığınız HDD sabit diski bir arada kullanabilirsiniz. Böylece hem bilgisayarın uygulama açma hızı, veri indirme hızı gibi alanlarda hızlanmasını sağlarken hem de iki ürünü aynı anda kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile yine veri depolama sistemi olarak HDD sabit disk kullanırken uygulamaları ve bazı bilgisayar programlarını SSD diske yükleyerek daha hızlı bir sisteme sahip olabilirsiniz.

SSD Nasıl Takılır?

SSD Hard Disk nasıl takılır? Sorusu birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından sürekli sorgulanmaktadır. Aslında SSD kurulumu yapmak bir hayli kolaydır. Ancak kurulum sırasında adımları doğru bir şekilde takip edilerek uygulanmalıdır. Böylece SSD kurulumu yapmanız olanaklı hale gelecektir. Peki SSD nasıl takılır? SSD hard disk takılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Geçelim SSD hard disk takarken dikkat edilmesi gerekenler ve adım adım SSD hard disk takma işlemine;

 • SSD hard diski kasaya monte etmek için aşağıda yer adımları sırası ile takip edelim. Öncelikle kasayı açalım.
 • Kasa içerisinde yer alan ana kartın SATA portlarına, sabit disk yuvalarına bakın. Bu kısımlara ulaşabiliyor olmanız SSD takmak için zorunludur.
 • SSD har diski destek parçası içerisine takalım ve sonrasında kasada bulunan boş sabit disk yuvalarından birine vidalama işlemini gerçekleştirin. Bu sabit disk yuvası 3.5 inç boyutlarında olmalıdır.
 • SATA kablosunun iki ucu bulunur. Bu uçlardan biri L şeklindedir. L şeklindeki ucunu SSD hard diske ve diğer ucunu da cihazın anakartının üzerinde yer alan boş bulunan SATA portuna bağlayın. Daha sonra SSD Windows kurulumu yapmak gerekecektir. Bu işlem için halihazırda bağlı olan diğer sabit disklerin cihaz ile olan bağlantısını sökmeniz gerekir. Kurulum tamamlandıktan sonra diğer sabit diskleri tekrar bağlayabilirsiniz.
 • Bilgisayarı açın. SSD’ye ait Windows diski ya da USB belleği bilgisayara bağlayın. BİOS ön yükleme seçenekleri arasında yer alan seçeneği kullanarak doğrudan disk ya da USB başlatma işlemini aktif edin.
 • Windows kurulumu SSD için başladıktan sonra cihazınızın ekranında yer alan yönergeleri sırası ile takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

SSD hard diskler temelde SATA veri bağlantısını kullanarak çalışırlar. Her bir SATA sürümünün farklı aktarım gücü vardır. SATA 1 için aktarım gücü 1.5 Gbps; SATA 2 için aktarım gücü 3 Gbps; SATA 3 için aktarım gücü 6 Gbps olarak biliniyor. Ayrıca bilgisayar ana kartı mutlaka SATA 3 desteklemek zorunda değildir. SSD ürünler geriye dönük uyum seçeneğine sahiptir. Cihazınız SATA3 desteklemiyorsa bile her halükarda cihazınız için ekstra bir aktarım hızı sağlayabilirsiniz. Ana kartta SSD ürünlerin performans arttırdığı su götürmez gerçeklerden biri.

ssd ne demek

SSD Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SSD hard disk alırken nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna verilebilecek birkaç net cevap olduğunu söylemek gerekir. SSD hard diskler kullanım avantajlarının yanı sıra insanların sürekli olarak başvurduğu kanallardan biridir. Bilgisayarın yavaşlaması gibi durumlarda SSD ürün kullanımı bilgisayar hızını ve uygulama açma hızını ciddi anlamda arttırabilmektedir. Bunun yanı sıra SSD hard diskleri alırken dikkat edilmesi  gereken birden fazla husus bulunduğunu da söylemek gerekir.

SSD hard disk alırken dikkat edilmesi gereken başlıca husus SSD ürününün aktarım hızıdır. Çünkü kullanıcılar için en büyük faktörlerden biri cihazlarının hızını arttırma konusunda SSD ürünlere güveniyor olmalarıdır. Bununla birlikte SSD ürünler yukarıda da belirtildiği gibi farklı aktarım hızlarına ve farklı depolama boyutlarına sahip olabilmektedir. Alacağınız SSD hard diskin depolama gücüne, veri okuma ve yazma hızına dikkat ederek ürün tercihi yapmalısınız. Veri okuma ve yazma hızı ne kadar yüksek olursa bilgisayarın kullanım hızı da o kadar artacaktır. Ortalama bir SSD ürünün veri okuma ve veri yazma hızı yaklaşık saniyede 300 ile 500 MB arasında değişiklik göstermektedir.

SSD alırken dikkat etmeniz gereken bir başka husus da amaca uygun ürün tercihi yapmak olacaktır. Kullanım amacına uygun olarak depolama seçenekleri arasından en uygun seçeneği seçmeniz gerekir. Düşük depolama imkanlarına sahip bir SSD ürün beraberinde kullanım konusunda zorluklara ve istenilen performansın elde edilememesine neden olabilmektedir. Saklamak istediğiniz veri boyutuna ve veri kullanım amacına bağlı olarak doğru depolama gücüne ve verim aktarım hızına sahip olan SSD ürünü tercih etmelisiniz. Birçok uzman tarafından dile getirilenlere göre SSD satın alırken kullanım ölçülerinizin bir tık üzerinde ürün satın almanız zamanla bilgisayar kullanımında daha verimli sonuçlar alacağınız yönünde olmaktadır.

SSD ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

SSD ürünler öncesinde kullanılan sabit diskler yani hard disklerin veri depolama şekli SSD ürünlerden bir hayli farklıdır. SSD ürünler verileri depolarken bir anlamda USB gibi faaliyet gösterir. Ancak HDD sabit diskler için durum bundan çok daha farklıdır. HDD sabit diskler üzerinde verilerin kaydedilmesi için dönen diskler bulunmaktadır. Bu dönen diskler beraberinde verilerin kaydedilmesine olanak tanınmaktadır.

SSD ve HDD ürünlerin aynı işlevi gördüklerinden bahsetmiştik. Sadece ikisi arasında faaliyet gösterme hızı, veri yükleme hızı gibi alanlarda farklılık bulunmaktadır. Bu anlamda SDD ürünlerin HDD ürünlere göre çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olduklarını söylemek mümkündür. Ayrıca güvenlik açısından düşünüldüğünde de yeni nesil depolama aracı olarak kullanılan SDD ürünler çok daha dayanıklı ve güvenilir karşılanmaktadır.

SSD Nedir?

SSD Kullanım Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

SSD kullanım ömrünü uzatmak için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. SSD gibi pahalı ancak bilgisayarların çalışma hızını oldukça iyi etkileyen ürünlerin kullanım ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler oldukça basit hususlardır. Bu hususları uygulayarak SSD kullanım ömrünü uzatabilir ve daha uzun süre SSD ürününün getirdiği avantajlardan faydalanabilirsiniz. Peki SSD kullanım ömrünü uzatmak için ne yapmak gerekir? Adım adım yapılması gerekenleri maddelendirdik.

 • Windows sisteminde bulunan hazırda beklet modunu kapalı konuma getirin. Bu mod diskin içerisinde bulunan yazma kapasitesinin büyük bir kısmını kullanır. Bu nedenle bu işlevi sürekli olarak kullanmamak SSD kullanımını azaltacağından SSD ürün ömrünü de uzatma konusunda başarılı sonuç almanıza olanak tanıyabilir.
 • SSD birleştirme komutunu kapalı konumda tutun. SSD ürünler verileri kaydederken bloklar halinde kaydetme yolunu kullanır. Bu yüzden birleştirme komutunu çalıştırmanız beraberinde SSD okuma, yazma işlemini ağırlaşmasına neden olabilir. Birleştirme işlemi SSD için gereksiz bir işlemdir çünkü SSD ürünler verileri kaydederken bloklama yöntemini kullandıkları için birleştirme işlemine ihtiyaç duymazlar. Bu işlemin yapılması SSD ürünün daha fazla ve gereksiz kullanımına neden olacağı için ürün ömrünün kısalmasına neden olabilir.
 • SSD hard diski tam kapasite kullanmayın. Ürünü tam kapasite kullanmak beraberinde yazma hızı performansında düşüşe neden olacaktır. Bu nedenle uzmanlar ihtiyaç duyduğunuz depolama ölçülerinden daha fazla depolama alanına sahip olan SSD ürünleri tercih etmenizi önermektedir. Sürücü tam kapasite çalışmaya başladığı zaman kullanılabilir alanları ortaya çıkarmak için dosyaların yerini değiştirme işlemi için daha fazla vakit harcar. Bu da cihazınızın çalışma hızı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Uzmanlar SSD ürününde en az %25 kapasite boş alan olması gerektiğini dile getirmektedir.
 • SSD ürünleri korumanın ve daha uzun ömürlü olmalarını sağlamanın bir diğer yolu da cihaza gelen elektrik voltajını kontrolde tutmaktır. Düşük voltaj gibi elektrik sorunları beraberinde SSD kullanım ömrünü kısaltabilir hatta ürünün bozulmasına neden olabilmektedir. Elektrik nedenli ortaya çıkan sorunlardan voltaj dengeleyici kullanarak kurtulabilirsiniz. Bu SSD ürününüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
 • Swap alanını çok fazla kullanmayın. SSD üzerinde bulunan Swap alanının fazla kullanılması ürünün ömrünü kısaltan faktörlerden bir diğeri olarak ele alınıyor. Swap alanını hali hazırda var olan bir HDD ürüne de sahipseniz oraya taşıyabilir ve orada kullanabilirsiniz. Böylece SSD ürününün kullanım ömrünü arttırırken bilgisayarın çalışma hızını da aynı şekilde koruyabilirsiniz.

SSD Hard Diskler Neden Bozulur?

SSD hard disklerin bozulma nedenleri temelde ortaya çıkan bazı ortak faktörlerdir. Bu nedenler SSD ürünlerin kullanım ömrünün azalmasına ve daha kısa sürelerde ürünlerin bozulmasına neden olabilmektedir. Öncelikle SSD ürünlerin mekanik olarak parçalarının bulunmadığını söylemek gerekir. HDD hard disklerde bulunan ve zamanla ortaya çıkan birçok sorunun SDD hard disklerde ortaya çıkmamasının ana nedeni de mekanik parçalarının olmamasıdır. Bununla birlikte SSD ürünlerin bozulmasının en büyük nedenlerinden biri de güç kaynaklı sorunlardır. Elektrik voltajındaki dalgalanmalar, ani voltaj düşüşleri ya da yükselişleri SSD hard diskler üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelmesine neden olabilmektedir.

SSD hard disklerin zamanla bozulmalarının bir başka nedeni de kısıtlı okuma yazma döngüsüne sahip olmalarıdır. Flaş belleklerin genel bir sorunu olarak nitelendirilen bu sorun beraberinde birkaç yıldan sonra SSD kullanımında bazı okuma yazma sorunlarının ortaya çıkabildiği yönünde ilerlemektedir. Ancak bu sorunların çok küçük bir yüzdelik kısımda ortaya çıktığını da dile getirmek gerekir.

SSD Hard Diskin Bozulmak Üzere Olduğunu Nasıl Anlarım?

SSD hard diskin bozulmak üzere olduğunu anlamak için dikkat edilmesi gereken bazı huşular vardır. Bu hususları göz önünde bulundurduğunuzda SSD Hard disklerin kullanım ömrüne dair ufak tahminler gerçekleştirebilirsiniz. SSD hard diskler hakkında merak ettiğiniz bazı hususları sizin için derledik.

SSD Hard Diskin Bozulmak Üzere Olduğunun İşaretleri;

 • Dosya kaydederken ortaya çıkan hata mesajları ya da aktif olarak kullanılan uygulamaların kilitlenerek kullanımının engellenmesi gibi durumlar temelde sektörlerin bozulduğuna dair haber verici olabilmektedir.
 • Bilgisayar düzgün kapatılmadığında ortaya çıkan disk kontrol mesajını es geçmemeniz önerilir. Bu mesaj bazen diskte meydana gelen hasarın da habercisi olabilmektedir.
 • Bilgisayar açılırken sürekli olarak kitlenme sorunu yaşıyor ya da reset ile çalıştırılıyorsa SSD üründe hasar olma ihtimali olabilmektedir.
 • SSD ürünlerin bazı durumlarda salt okunur hale gelmesi de ürünün bozulmaya başladığının işaretçisi olabilmektedir. SSD ürünlerin salt okunur hale gelmesi çok sık ortaya çıkan bir durum olmasa da yine de bazı kullanıcılar bu şikayet ile yetkili servislere başvurabilmektedir.

SSD Nedir?

Dünyanın En Büyük SSD Hard Diski Hakkında Merak Edilenler

Dünyanın en büyük SSD hard diski hakkında merak edilenleri bu yazımızda sizler için derledik. Sabrent tarafından üretilen ve resmi olarak dünyanın en büyük kapasiteye sahip SSD hard diski 8 TB depolama gücüne sahip. 8 GB Rocket Q hard diski 8 TB hafızası ve yüksek veri okuma yazma hızı ile bilgisayar kullanıcılarını heyecanlandırdı.  Diske ait okuma yazma hızı tam olarak paylaşılmamış olsa da dünyanın en hızlı okuma yazma hızı kapasitesine sahip SSD hard diski olduğu konusunda uzmanlar hem fikir olmuş durumda bulunuyor.

Bu hard diskin fiyatının ise yaklaşık 1900 dolar civarında olduğu biliniyor.

SSD Hard Disk Kullanımı Hakkında

SSD hard disk kullanımı birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilse de ürünün pek de bütçe dostu bir ürün olmadığını söylemek gerekir. Bununla birlikte SSD hard diskte meydana gelen sorunlar ve ortaya çıkan hasarların tamirinde etkin olarak teknik destek almak şarttır. COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri bünyesinde verilen hizmetlerden faydalanarak SSD hard diskinizde meydana gelen sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Adana güvenlik sistemleri denildiğinde ilk akla gelen firma COL kurumsal yazılım ve güvenlik sistemleri ile hard disk kullanımı hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir, hard disk kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden tutun da ortaya çıkan sorunların çözümüne kadar birçok alanda teknik olarak destek alabilirsiniz.

Adana güvenlik sistemleri, Adana kamera sistemleri ve daha birçok alanda kurumsal firmamıza güvenebilir, söz konusu güvenlik olduğunda yetkin hizmetlerimizden faydalanmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri alanında uzun yıllar deneyim kazanmış uzmanlar ile çalışır. Böylece verilen her bir hizmet üstün uzman deneyimi, bütçe dostu fiyatlar ve müşteri memnuniyeti garantisi ile verilir. Talep edilen hizmetler konusunda detaylı bilgi almak ve Adana güvenlik kamerası, güvenlik sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için yetkili müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Söz konusu güvenlik olduğunda başvurulan firmanın da en güvenilir olan firma olması gerekir. Talep edilen tüm hizmetlerde ekstra güvenlik ve profesyonellik ile COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri başvurabilirsiniz.

COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir