Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı Ülkelerde Farklı Sonuç Verdi

Bilim haberleri, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı Ülkelerde Farklı Sonuç Verdi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı Ülkelerde Farklı Sonuç Verdi

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ülkeler aşılama sürecine girdi. Anca ülkemizin de siparişini verdiği Sinovic aşısı farklı ülkelerde farklı sonuçların doğmasına neden oldu.

Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı Ülkelerde Farklı Sonuç Verdi

Sinovic Aşısı Faz 3 Sonuçları Açıklandı

Bilindiği gibi 2020 yılının mart ayından beri Koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Geride kalan yaklaşık bir yıllık süreçte virüs ile mücadele kapsamında ülkeler çeşitli önlemler aldılar. Türkiye de virüsle mücadele ederken sokağa çıkma yasağı, çeşitli işletmelerin geçici süreliğine kapatılması ve bunun gibi çeşitli önlemler almıştı. Beklenen müjdeli gelişme ise geçtiğimiz haftalarda gelmişti.

2020 yılının sonuna doğru Covid-19 aşısı bulundu ve ülkeler 2021 yılı itibari ile bu aşıları kullanmaya başladılar. Türkiye Koronavirüs aşısını Çin’den satın aldı. Yapılan anlaşmalar gereğince ilk etapta 3 milyon doz Sinovac aşısı ülkemize getirildi ve son birkaç gündür aşılama çalışması başladı. Ancak aşıya güven noktasında çekinceler devam ediyor.

Çin’den gelen Covid-19 aşısını Avrupa ülkelerinin almaması ve yalnızca birkaç ülkenin bu aşıyı tercih etmesi tartışmaların fitilini ateşlemişti. Yine de anlaşmalar imzalanmış ve ülkemize de bu aşı gelmişti. Son birkaç haftadır ülkemizde, Sinovic aşısına dair labaratuvar çalışmaları sürüyordu. Birkaç gün önce çalışmalar tamamlandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahreddin Koca da dahil olmak üzere, 3 milyon kişiye aşı uygulaması başladı. Ancak Sinovic aşısının etkililik oranının farklı ülkelerde farklı sonuçlar verdiği ortaya çıktı ve bu durum yeni tartışmaların başlamasına da yol açtı.

Sinovic şirketinin geliştirdiği aşıyı Türkiye, Brezilya ve Endonezya gibi ülkeler satın aldı. Belirtilmiş olduğu üzere ülkeler siparişini vermiş oldukları aşılar üzerinde kısa bir süre labaratuvar çalışması gerçekleştirdi. Yapılan araştırmaların sonucunda Sinovac’ın aşısının faz 3 sonuçları açıklandı.

Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı Ülkelerde Farklı Sonuç Verdi

Sağlık Bakanı Açıkladı

Açıklanan faz 3 sonuçlarına göre Çin’den siparişi verilen ve Sinovic şirketinin ürettiği Koronavirüs aşısının etkinlik oranı ülkemizde %91,25 olarak açıklandı. Ancak bu oran Brezilya’da %78 olarak açıklanmıştı. Endonezya ise etki oranını %65,3 olarak açıkladı. Bu durum yeni tartışmalara neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü aşıya onay vermek için aşının etkinlik oranının %50’nin üzerinde olması şartı koymuştur. Sinovic aşısı her üç ülkede de getirilen sınırın üstüne çıkmayı başarıyor. Ancak üç ülkede de belirtilmiş olduğu üzere farklı sonuçlar çıktı. Sağlık Bakanı Fahreddin Koca konuya dair yapmış olduğu açıklamada Brezilya’daki %78 etkinlik oranının orta şiddetteki vakalara ait olduğunu, ağır vakalarda bu etkinlik oranının %100’e çıktığını belirtti ve aşıya güvendiğinin sinyallerini verdi.

Ayrıca Kontrol Et

Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı!

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı hakkında bilgiler vereceğiz. Pandemi Döneminde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir