Siber Zorbalık Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Siber Zorbalık Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor hakkında bilgiler vereceğiz.

Siber Zorbalık Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Pandemi nedeni ile dersler de dahil olmak üzere pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Ancak çocuklar bu süreçte siber zorbalık tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Siber Zorbalık Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Çocuğunuzu Gözlemleyin

Ebeveynlerin günümüzde en çok çekindiği konuların başında siber zorbalık geliyor. Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık her işlem sanal ortamda gerçekleşiyor. Her işlemin sanal ortama aktarılması büyük bit kolaylığı sağladığı gibi aynı zamanda geçmişte olmayan çeşitli problemlerin de meydana gelmesine neden oluyor. Bu problemlerin başında ise siber zorbalık geliyor.

Bilindiği üzere pandemi dönemi boyunca yüz yüze eğitime ara verildi ve uzaktan eğitim sürecine geçiş yapıldı. Bu durum öğrencilerin normalden daha uzun süre bilgisayar başında kalmasına neden oldu. Öte yandan oyun oynama ve sosyal medya hesapları kullanma gibi eğlence için geçirilen vakitler de bilgisayar başında geçirilince çocuklar olması gerektiğinden daha fazla internette zaman geçirdi. Bu durum bir çocuğun siber zorbalığa uğrama ihtimalini yükseltti.

Siber zorbalık nedir sorusuna verilebilecek en güzel yanıt kısaca bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak bir birey ya da gruba yapılan teknik ya da ilişkisel tarzda zarar verme davranışları şeklinde olacaktır. Siber zorbalık önüne geçilmediği takdirde daha büyük problemlerin de meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle internette olması gerektiğinden daha uzun süre vakit geçiren çocuklar, ebeveynleri tarafından zaman zaman kontrol edilmelidir.

Siber zorbalığa maruz kalmış olan çocukların yaşadıkları bu sorunu büyükleri ile paylaşması her zaman pek kolay olmamaktadır. Bu nedenle ebeveynler düzenli olarak hem girilen siteleri ve cihazları kontrol etmeli hem de çocukları konuya dair bilinçlendirmeli ve yaşadıkları sorunları paylaşmasına yönelik teşvik edilmelidir. Tüm bunlara ek olarak gerekmesi durumunda siber zorbalık ile mücadele kapsamında profesyonel destek de alınabilir.

Siber Zorbalık Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Pandemi Döneminde Artış Oldu

Siber zorbalık günümüz dünyasında aileler ve çocuklar için pandemi kabusu haline geldi. Eğer çocuğunuzun okul başarısında bir düşme olduğunu gözlemliyorsanız, çocuğunuz ekranda yaptığı işlemler hakkında bilgi sahibi olmanızı istemiyorsa ve çocuğunuzun uygu düzeni bozulmuşsa, evladınız siber zorbalık ile karşı karşıya kalmış olabilir.

Siber zorbalık problemi her geçen yıl büyüyen ve önüne geçilmekte zorlanılan bir sorun haline geldi. Bunun üzerine MEB ve EBA üzerinden Siber Güvenlik Portalı oluşturuldu. Uzaktan eğitim pek çok avantajı beraberinde getirse de çocuklar için siber zorbalık sorununun yaşanma ihtimalini de arttırdı. Siz de çocuğunuzun bu sorunu yaşamaması için Siber Güvenlik Portalı üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir