Phishing Nedir? Phishing Saldırıları Nasıl Yapılır?

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Phishing Nedir? Phishing Saldırıları Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Phishing Nedir Phishing Saldırıları Nasıl Yapılır?

Phishing kötü niyetli kişilerin rastgele olarak kullanıcı hesaplarına e-posta göndermesi işlemidir.

Phishing saldırısı sırasında e-postalar bir bankadan, internet hizmeti sağlayıcısından gelmiş gibi gözükür.

Phishing

Bu tarz e-postalarda kullanıcılara genel olarak şifrelerini güncellemek için kişisel bilgiler sorulur. Bu postalar içinde kullanıcıların farklı bir siteye yönelmesine neden olacak link bulunur. Bu site sahte bir web sitesidir. Kullanıcılar bu siteye giriş yaptıktan sonra phishing saldırısı yapan kişiye özel bilgiler iletilebilir. Phishing saldırısı daha çok banka bilgileri ve diğer kişisel bilgiler çalınmak için yapılır. Bir bankadan gelecek gibi gözüken maillerle kullanıcıların bu sahte siteye giriş yapmaları amaçlanır. Phishing saldırıları yapmak için banka siteleri, oyun siteleri, internet sağlayıcısı vs.siteleri birebir olarak hazırlanmaktadır. Bu sitelerde kullanıcılardan oyun ve banka giriş bilgileri, şifrelerini girmeleri sağlanır. Bu mailde yer alan linke tıkladıktan sonra bir anlık dalgınlıkla bilgilerini paylaşanların özel bilgileri kötü niyetli kişilerce kullanılabilir.

Pinishing Saldırılarını Tespit Etme

E-mail tanınan bir ticaret sitesinden, internet hizmet sağlayıcısından veya bankadan gelebilir. E-postada kişisel bilgilerin istenmesi, mailde yazım yanlışlarının bulunması, bilgileri çalmak için teşvik edici sözlere yer verilmesi şüphe uyandırmalıdır. Öte yandan mailde yer alan linke tıkladıktan sonra resmi internet sitesine yönelip yönelmediğinin kontrolü yapılmalıdır.

Hesap Bilgileri Ele Geçirilirse Ne Olur?

Gönderilecek mesajdaki görünen isim isminizin yerine başka birinin ismi ile değiştirilir. Mailinizde bulunan tüm mesajlar silinebilir. Ayrıca maillerinizde yer alan bilgiler saldırganın adresine gönderilebilir. Phishing saldırısına uğradığınızda bu durumu banka, internet sağlayıcısı vs. İlgili firmaya bildirmeniz lazımdır. Böylelikle saldırganın izini sürme ve sahte web sitesini kapatma için firmaya yardımcı olabilirsiniz. E-posta hesabınızı phishing saldirisindan korumak için şifreniz güçlü bir yapıya sahip olmalıdır. Kişisel bilgilerinizi vermenizi isteyen maillere itibar etmemelisiniz. Gelen mailin kimden geldiğine tam olarak emin olmadan maili açmayınız. Zira hiçbir kurum şifrelerinizi talep eden bir maili tarafınıza göndermez. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığınız takdirde phishing siber saldırısı yönteminden şüphe etmeniz lazımdır.

Ayrıca Kontrol Et

En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir