Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı!

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı hakkında bilgiler vereceğiz.

Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonucunda pandemi süresi boyunca zararlı yazılımların arttığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı 600’den fazla kişi ile yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı. “Covid-19 Pandemisi Döneminde Siber Suç Riskleri ve Güvenliğe Etkileri” ismi ile paylaşılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Yapılan araştırmaya göre pandemi süresince en çok karşılaşılan sorun zararlı yazılım bulaşması oldu. Bunun nedenlerinden biri olarak bireysel güvenlik tedbirlerinin uygulanmaması gösterildi. İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan araştırmada vatandaşların internet kullanımı ve maruz kalınan siber suç riskleri ile siber tehdit konularını inceledi.

İnternet Kullanımı Yüzde 70 Arttı

Katılımcılardan alınan veriler kapsamında izolasyon döneminde internet kullanımının yaklaşık %70 arttığı bildirildi. İnternetin her türlü iş ve koşul için kullanılması yeni siber suçların ortaya çıkmasına neden oldu. Yine aynı araştırmada şu sonuçlar ortaya çıktı.

  • Kullanıcıların yüzde 39 gibi bir kısmı internetten alıverişi arttırdı.
  • %40’lık kısım ise internet bankacılığı kullanımını arttırdı.
  • Sosyal medya kullanımı yüzde 58 arttı.
  • Kullanıcıların yüzde 45’lik kısmı ise internetten daha fazla dizi ve film izlediğini belirtti.
  • İzolasyon sürecinde internet kullanıcılarının %7,1’lik kısmı en az bir siber suça maruz kaldığını belirtti.

Pandemi Döneminde Zararlı Yazılımlar Çoğaldı

Çarpıcı Sonuçlar Ortaya Çıktı

Salgın döneminde suça maruz kalanların yüzde 40’lık bölümü güvenli sitelerden alışveriş yaptığını belirtirken geri kalan kısmı güvenli olmayan sitelerden alışveriş yaptığını söyledi. Bununla beraber zararlı yazılıma maruz kalanların sayısı yüzde 5,1 olarak tespit edildi.

  • Yüzde 0,8’lik kısım bilişim sistemlerine izinsiz giriş suçuna,
  • Yüzde 1,8’lik kısmı siber taciz ve siber zorbalık suçuna,
  • Yüzde 2,3’lük kısmı siber ekonomik suçlara maruz kaldığını bildirdi.

Bu sonuçlara göre en çok karşılaşılan siber suç olarak zararlı yazılım oldu. Bunula beraber katılımcıların yüzde 87’si korsan sitelerden film ya da dizi izlediğini belirtti. Ancak bu durumun büyük bir zafiyet doğurduğu raporda belirtildi.

Bireysel Olarak Tedbirler Alınabilir?

Raporda alınabilecek tedbirler şu şekilde açıklandı. “Tanınan ve güvenilir çevrim içi satıcıları tercih etmek, ‘Güven Damgası’ olan siteleri kullanmak, URL adresinde ‘https’ kontrolü yapmak, banka ve kredi kartı bilgilerini sitelere kaydetmemek, güçlü ve karmaşık şifreler kullanmak, hesap özetlerini sık sık kontrol etmek, bilgisayarı düzenli olarak taramak, güvenli internet bağlantılarını kullanmak, anti-virüs ve güvenlik duvarı gibi güvenlik yazılımlarını güncellemek, kaynağı bilinmeyen e-postaları açmamak, çevrim içi alışverişte sanal kart kullanmak, kilit simgesini kontrol etmek.” Bunun yanında alınacak tedbirlerin birçok kişiyi koruyabileceği bildirilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir