NFC Nedir? Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde NFC teknolojisinden haberi olmayan kişi sayısı neredeyse yoktur. Yine de NFC nedir gibi sorular sorulmaktadır. Bu soruların asıl nedeni, uygulanan teknolojinin ne olduğunu bilmemekten kaynaklanır. Günlük hayatın içerisine girmiş olan bu teknolojinin, insanlar tarafından bilinmemesine imkan yoktur. Bilmeyen kişiler yalnızca adından haberdar değillerdir. NFC ne demek sorusunu soran kişilere, daha çok kullanım alanlarından bahsetmek onları aydınlatacaktır.

2017 çıkışlı cep telefonlarının hemen hemen hepsinde bulunan NFC uygulaması, en basit işlemleri dahi çok daha hızlı bir seviyeye getirmiştir. Günümüzde yaşanan pandemi dönemini kolaylaştırmış, insanların işlemlerini daha hızlı halletmelerini sağlamıştır. Ayrıca insanların bankalara, bankamatiklere olan ihtiyacını azalmış, orada çalışanlara da büyük kolaylık sunmuştur. NFC gibi yenilikçi uygulamalar sayesinde, bankada gerçekten işi olan ve işini bankasız halledemeyecek kişiler, rahat bir nefes almışlardır. Bu özellik yalnızca bankaları değil, günlük hayatın pek çok yerini rahatlatmıştır.

Son yılların en ileri teknolojilerinden biri olan NFC, çok fonksiyonlu bir teknolojidir. Hem günlük hayatı, hem de iş hayatını kolaylaştıran bu teknoloji, büyük yenilikleri beraberinde getirmiştir. Özellikle iş hayatında pek çok işlem çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Kullanan herkesin memnun kaldığı mükemmel teknolojilerden bir tanesi olan NFC, geçen 5 yıl içerisinde mükemmel bir ilerleme kat etmiştir. Kısa zamanda yaşadığı değişim ve gelişim, son derece istikrarlıdır. Bunun yanı sıra, hayatı kolaylaştırmaya devam etmektedir.

NFC Nedir?

NFC nedir sorusunu cevaplamadan önce, NFC’nin nerelerde kullanımının yaygın olduğundan bahsetmekte fayda vardır. Kişilerin kimlik doğrulama, karşılıklı bağlantı ve paylaşım yapma, yakın mesafede iletişim kurma, içerik paylaşımı, okuma yazma gibi işlevleri kolayca halledebilme, yer ve erişim kontrolü sağlama, temassız ödeme yapma gibi işlevleri için kullanılan mucizevi bir teknolojidir. Kablosuz bağlantı ile, yakın mesafedeki işlemlerin tamamını kolaylıkla halledebilme potansiyeline sahiptir. Büyük satıcılar tarafından bir pazarlama aracı haline gelen, servis sağlayıcılar tarafından sunulan en iddialı teknolojilerden bir tanesidir.

NFC ne demek sorusuna gelirsek, yakın alan iletişimi diyerek özetlemek mümkündür. Herhangi bir temasa gerek kalmadan, kolay bir şekilde 2 yönlü iletişim sağlayabilmektedir. Manyetik alan indüksiyonu olan telefonlarda, etiket okuyucu işlevine sahip olarak çalışmaktadır. Etiket okuyucu ile neredeyse aynı işlevi görmektedir.

NFC nedir sorusu iki şekilde yanıtlanmaya uygun bir sorudur. İki cihaz arası NFC ve bir cisim, bir temas arası NFC.

İki Cihaz arası NFC:

NFC ne demek sorusunun genel anlamda iş sektöründe etkili cevabıdır. NFC özelliği bulunan iki cihazın birbirine dokundurulması ile kullanılır. Bazen insanlar günlük yaşamlarında da bu ileri teknolojiyi kullanmaktadır. Fakat bu daha çok ihtiyaç odaklı değildir. NFC teknolojisi bulunan iki cihazın birbirine dokundurulması, izin verilen belgelerin aktarımını mümkün kılmaktadır. Örneğin önemli iş dosyalarını başka telefona aktarmak için Bluetooth, Wifi ya da kablolu bağlantı gibi uzun süren işlemleri kullanmaya gerek bırakmamaktadır. Özellik etkinleştirildikten sonra, iki cihazın 10 cm’den az bir mesafede arka arkaya tutulmaları, dosyanın aktarımının birkaç saniye içerisinde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bu özellik iş hayatında önemli belgeleri hızlı bir şekilde aktarmak gerektiğinde kullanılır. Bunun yanı sıra, günlük hayatta daha çok fotoğraf aktarımı sağlamak üzere kullanılmaktadır. Fakat aktarım yapılacak olan dosyaların ayrı bir klasöre kopyalanmış olması da önemlidir. Yani kişiler bununla da ayrı olarak uğraşmalıdır. Dolayısıyla bu işlev daha çok iş hayatında işe yaramaktadır.

Bir Cisim, Bir Cihaz Arası NFC:

NFC nedir sorusunun günlük hayatta en çok işe yarayacak cevabıdır. Kişilerin temasa gerek kalmadan ve zaman kaybı yaşamadan, hızlı bir şekilde pek çok işlevini halletmelerini sağlamaktadır. Örneğin temassız ödeme sağlamak, kredi kartıyla internet alışverişine ödeme yapmak, otobüs kartına para yüklemek gibi çeşitli alanlarda kullanımı mümkündür. Kişiler bu özellik sayesinde, uzun uzun şifre girmek, kart numaralarını yazmak gibi şeylere zaman harcamayacaklar, işlemlerini kolay yoldan halletme şansına sahip olacaklardır. Elbette NFC’nin yenilikleri bunlarla sınırlı değildir, bunlar gibi çeşitli uygulamaları bulunmaktadır. Hayatları kolaylaştıracak ve zamansızlık probleminin yoğun bir şekilde yaşandığı çağımızda, pek çok olayın kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, pek çok yerde iş yoğunluğunun azalmasını sağlamıştır. Örneğin artık kart yükleme noktalarında uzun kuyruklar oluşmamaktadır. Bunun yanı sıra, bankalar daha az müşteri ile çalışmaktadır. Pandemi gibi bir sürecin yaşandığı günümüzde, NFC uygulamaları hayat kurtarıcı olmuş ve pek çok insanın hayatına dokunma şansı elde edilmesini sağlamıştır.

Nfc ne demek

NFC Uygulamaları Nelerdir?

NFC nedir sorusuna verilen cevapta görüldüğü gibi, NFC uygulamaları çok gelişmiş ve niteliklidir. Mobil bankacılık sektörünün hayata geçmesinde, NFC’nin büyük etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ödeme işlemlerini kolaylaştırmış, markaların sunduğu avantajlı tekliflerin değerlendirilmesini mümkün kılmıştır. Perakende internet satışlarını büyük oranda etkilemiştir. Ulaşım konusuna yeni bir bakış açısı getirmiştir. Artık nakit parası olmayan kişiler bile, NFC teknolojisi ile otobüs kartlarına yükleme yapabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık sektörünü de etkileyen bu teknoloji, bilgi akışını hızlandırmıştır. Kişilerin hastanelerde geçirdiği zamanın büyük oranda azalmasına yardımcı olmuştur.

NFC ne demek sorusunun en gelişmiş cevabı, NFC uygulamaları konusunu tanıyarak gerçekleşecektir. NFC alıcı ve satıcı arasında büyük bir bağ kurmuş ve bu sistemin yükselmesini sağlamıştır. Daha önceleri cep telefonu üzerinden mümkün olmayan pek çok şeyi mümkün kılmıştır. Maliyet tasarrufu sağlamış, servis sağlayıcıların müşteri üzerindeki etkisini arttırmıştır. Pek çok yenilikçi işlemin hayata geçişini kolaylaştırmıştır. Kitlesel pazarlar oluşturmuş, teknolojinin hızlı bir şekilde büyümesini sağlamış, A101 gibi köklü marketlere dahi pek çok yenilik sağlamıştır. Temassız ödemeyi mümkün kılmış, gereksiz şifreler sorununu ortadan kaldırmıştır.

NFC nedir sorusu soranların en çok aradığı başlıklardan bir tanesi de, güvenli midir sorusu olmuştur. NFC sektörünün en gelişmişi ve en güvenli olanıdır. Pek çok şeyde kolaylık sağlayan bu sistem, yanlış durumların hızlı bir şekilde düzeltilmesine olanak tanımaktadır. Güçlü güvenlik altyapısı ile, dolaylı yoldan ortaya çıkan pek çok şey dahi çözüme kavuşturulmaktadır. Tek problemi kişinin kendine ait cihazlarının ve kartlarının başkasının eline geçmesiyle oluşan sıkıntıdır. İnsanlar başkalarının kart ve cihazlarını rahatça kullanabilir hale gelmiştir. Bu durum güvenlik açığı yaratıyor gibi dursa da, tüm işlemlerin nerede yapıldığının kayıt altına alınması, çalıntı durumunu azaltmıştır. Çalınan eşyaların kısa sürede bulunması sağlanmıştır. Zaten pek çok işlem için belirli bir üst limit bulunmaktadır ve bu durum, kişilerin büyük mağduriyetler yaşamasını da engellemektedir.

Nfc ne demek

NFC İş Fırsatları

NFC ne demek sorusuna cevap bulanların, ilgileneceği diğer bir konu bu teknolojinin oluşturduğu iş koludur. Pek çok insanın geçimini sağlayabileceği bu teknoloji, oldukça gelişmiş iş olanakları sunmaktadır. İş fırsatları ile, kişiler uygun görüldükleri takdirde yorulmadan para kazanabilme şansına sahip olacaklardır.

NFC ile yakın pazarlama yani proximity marketing güncel hale gelmiş ve pek çok kişi için iş fırsatı ortaya çıkmıştır. Satış noktası sadakati sağlamak üzere görevlendirilecek müşteri temsilcileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, geçiş kontrol görevlileri, biletleme uzmanları ve ödeme kolaylığı sağlayacak temsilciler de kişiler için iş fırsatıdır. Tabiki iş fırsatları bununla sınırlı değildir. Mobil taşıyıcılar, banka kontrol görevlileri, nakliye operatörleri, cihaz ve ekipman satıcıları gibi görevlilere de ihtiyaç duyulacaktır. Kişilerin değerlendirebilecekleri bu fırsatlar, arttırılmaktadır.

NFC sektörü, 5 yıldır hayatımızda olsa da, henüz çok yenidir. Sayılanlar dışında günümüzde sektörel dağılım çok fazladır ve birbirinden farklı iş fırsatları sunulmaktadır. Gelişen teknolojisi birbirinden farklı ve güzel iş olanakları sağlamaya devam edecektir. Bu sektörde yer almak isteyen ve yeterli bilgi birikimine sahip olan kişiler, başvuru yapabilir. Şu anda mevcut bir açıklık olmasa da, kısa vadede büyük bir açıklık ortaya çıkabilmektedir. NFC’nin son yeniliklerinden bir tanesi olan Paycell, anlaşmalı olduğu operatörüyle çığır açmış ve kısa süre içerisinde yüzlerce kişiye iş imkanı sağlamıştır.

COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir