Metro 2033 Redux Oyunu

Oyun, kategorimizde bu yazımızda sizlere Metro 2033 Redux Oyunu hakkında bilgiler vereceğiz.

Metro 2033 Redux Oyunu

Metro 2033 Redux kıyamet kopmuş bir dünyanın, istila altındaki yüzeyinin ve dünya dışı yaratıkların egemenliğinde hayatta kalma mücadelesinin işlendiği bir video oyunudur.

Konusu günümüzde oldukça yaygın olan dünyanın sonu senaryolarından birini içeren Metro 2033 Redux, grafik ve oynanış özellikleriyle oldukça yüksek değerlendirme notları almış ve dünyada milyonlarca kitleye ulaşmıştır. Oyuna hayat veren orijinal hikaye Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin Metro 2033 adlı romanıdır. Günümüz hayatta kalma oyunlarına öncülük eden Resident Evil, Minecraft, The Forest gibi oyunlardan biri olan 2033 hepsinde ortak özellik olan dünyanın sonrasındaki hayatta kalma senaryosunu işliyor.

Oyunun Konusu

Dünyada bir kaos be büyük bir kitle imha faciası yaşanır, ardından dünya dışı canavarlar dünyayı ele geçirirler. Dünya yüzeyinde yaşamak imkansız hale gelmiştir. Ölümcül gazlar atmosferi kaplamıştır. Dünyanın ötesinden gelen yaratıklar yeni atmosferde yaşanmaktadır. İnsan soyu ise bir avuç geride kalanla devam edebilmektedir.

Oyun örgüsü ve mekan Moskova’da metro istasyonlarında geçer. Hayatta kalan 20 yaşındaki genç Arytom ve onun etrafında dönen hayatta kalma senaryolarında düşman Dark Ones adı verilen mutant yaratıklar. Dünyanın hayatta kalınabilen son bölgesi için bu yaratıklarla amansıza bir savaş verilmektedir. Ancak bunun yanı sıra oyun içerisinde insanlarla da savaş durumları gerçekleşmektedir. Savaş makineleri yapılamaz, cephane ve sağlık kitleri kısıtlıdır. Bu nedenle hem yokluk hem de güçlü bir düşmana karşı verilen savaş konu edilmektedir.

Metro 2033 Oynanış Özellikleri

Metro 2033 oynanış açısından oldukça geniş çaplı grafikler ve seçeneklere sahiptir. Ekranda oyun esnasında birçok yardımcı işaret çıkmasının yanı sıra birinci şahıs nişancı moduyla da oldukça dikkat çekicidir. Oyunun içine dalınmış hissi veren oyunun görsel efektleri ve sesleri insanı kendisine çekme özelliği taşır. Merdivenlerden tünellere, tünellerden boş tren vagonlarına, aniden açılan kapılar ve birden bire temasa geçilen yaratıklara kadar her şey detaylandırılmış ve korku ortamı yaratılmıştır. Nişan alma  atış, koşma ve diğer fonksiyon özellikleri büyük ölçüde konsol oyuncuları için oldukça pratik özellikler taşıyor. Bunun yanı sıra klavye kullanıcılarını da büyük bir kullanım kolaylığı karşılamakta.

Malzemeler ve Silah Yapıları

Oyun içerisinde farklı silahlar bulmak mümkün ama oyuna başlangıçta sahip olunan standart silah yapısı mevcut. Günümüz FPS oyunlarının aksine Metro 2033 hazır bir kurulumla başlıyor. İlerledikçe farklı konular içine girildiğinde gerekli malzemeler ve diğer silahları bulmak mümkün oluyor. Oyunun belli aşamalarında silahların daha güçlü olması gerektiğinden ve düşmanla denk bir güç eşitliği zorunlu olduğundan oyun süresince gelişmiş veya daha güçlü silah, cephane, bomba ve sağlık kiti gibi hayati önem taşıyan nesnelerin bulunması gerekiyor. Oyuna başlangıçta sahip olunan standart makineli tüfek, bir bıçak ve sırt çantası mevcut. İlerledikçe şarjör ve devam ettikçe de yeni silah eklentileri ve silahlar çıkmaya başlıyor. Kapılar için anahtarlar, karanlık yerler için aydınlatmalar, harita parçaları gibi X-Box geleneğine uygun malzemeler de aranıyor. Oyunun ana amacı hayatta kalmak ve düşmanı yenmek.

Oyunun Etkisi ve Kullanım Konsolları

Oyun ilk çıktığı dönemlerde özellikle orijinal hikaye ile oldukça fazla kıyaslandı. Birçok eleştirmen kitapla aynı kurgunun yansıtılmasının yanı sıra grafik efektleriyle çok daha iyi olduğunu savunmuşlardır. Oyun oldukça büyük bir ilgi ile karşılanmasına rağmen Windows ve X-Box özelinde kalmış olmasından dolayı çok daha geniş alanlara dağılma özelliğini kullanamadı. Birçok FPS oyunu ilk piyasaya çıkışından sonra farklı konsollara da çıkmayı başarmış ve kullanıcı portföyünü genişletmiştir. Ancak her şeye rağmen Metro 2033 grafikleri ve oyun oynanış şekliyle son derece özel oyunlardan biridir.

Ayrıca Kontrol Et

NBA 2K20 Hilesi

NBA 2K20 Hilesi ve Nereden Satın Alınır?

Oyun, kategorimizde bu yazımızda sizlere NBA 2K20 Hilesi ve Nereden Satın Alınır? hakkında bilgiler vereceğiz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir