Koronavirüs’ün 2 Farklı Mutasyonu Keşfedildi

Bilim haberleri, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Koronavirüs’ün 2 Farklı Mutasyonu Keşfedildi hakkında bilgiler vereceğiz.

Koronavirüs’ün 2 Farklı Mutasyonu Keşfedildi

Koronavirüs ile mücadele kapsamında her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Ancak öte yandan virüs de farklı mutasyonlara uğruyor ve dünya üzerinde hızla yayılmaya devam ediyor.

Koronavirüs’ün 2 Farklı Mutasyonu Keşfedildi

Koronavirüs İle Mücadele Devam Ediyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir zaman içerisinde tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel ölçekte pandemi ilan edildi. Bu doğrultuda ülkeler kendi tedbirlerini uygulamaya başladılar. Koronavirüs ile mücadele kapsamında tüm ülkeler kenetlenmiş durumda.

Bugüne kadar 2 milyon kişinin Koronavirüs nedeni ile hayatını kaybettiği biliniyor. Halihazırda milyonlarca kişi tedavi altında. Her ne kadar dünya üzerinde bölgesel ölçekte virüs azalmış olsa da henüz istenen seviyede kontrol altına alınabilmiş değil. Covid 19 virüsünün henüz kontrol altına alınamamasının ana nedenlerinden bir tanesi de virüsün zaman zaman mutasyona uğruyor olması. Çünkü mutasyona uğramış olan virüs daha hızlı yayılma veya daha ölümcül olma gibi çeşitli etkiler oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Ohio Üniversitesi bilim insanları iki yeni koronavirüs türü keşfetti. Dünya üzerinde başlanan aşı uygulaması her ne kadar sevinçle karşılanıyor olsa da farklı koronavirüs türlerinin keşfediliyor olması can sıkıcı bir hal alabiliyor. Yeni fark edilen mutasyona uğramış virüsler İngiliz varyantıyla benzerlik taşıyor ve daha bulaşıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Koronavirüs’ün 2 Farklı Mutasyonu Keşfedildi

%70 Daha Bulaşıcı Olduğu Tahmin Ediliyor

Bilim insanları farklı mutasyonlara uğramış olan virüslerin bulaşıcılığı hakkında henüz net bilgilere ulaşmadı ancak şu anda mücadele halinde olduğumuz virüsten ortalama olarak 1.5 kat daha hızlı yayılım hızına sahip olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan mutasyona uğramış koronavirisün ölüm oranı ile ilgili de herhangi bir bilgi şu aşamada bulunmamakta.

Koronavirüs’ün mutasyona uğradığı haberleri kimi zaman çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray grubunun hazırladığı bir rapora dayanarak bazı ajanslar mutasyona uğramış olan virüse dair haber yapmıştı. Ancak sonraki süreçte ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) bu bilgiyi doğrulamadığını belirten bir açıklama yapmıştı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Ohio Üniversitesi bilim insanlarının araştırmaları sonucunda karşılaştıkları mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili herhangi bir açıklamayı henüz gerçekleştirmedi.

Ohio Üniversitesi bilim insanları saptamış oldukları mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili olarak virüslerden birinin yakın zamanda Ohio’da bir hastada tespit edildiğini, diğerinin ise Columbus şehrinde yayılmaya başladığını belirtti. Tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüslerden biri İngiliz varyantı ile benzerlik gösteriyor.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir