Trojan

Kişisel Bilgileri Çalmaya Yönelik Truva Atları ve Neler Yapabilecekleri

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Kişisel Bilgileri Çalmaya Yönelik Truva Atları ve Neler Yapabilecekleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kişisel Bilgileri Çalmaya Yönelik Truva Atları ve Neler Yapabilecekleri

İnternet kullanımı her ne kadar bireyin hayatını kolaylaştırıyor olsa da, bireyi pek çok tehditle de karşı karşıya bırakmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Truva Atı denilen virüstür.

Truva Atı Nedir?

Truva Atı, bilgisayarlar için oluşturulmuş olan bir virüs türüdür. Ancak pek çok özelliği ile diğer virüs türlerinden ayrılmaktadır. Truva Atı virüsüne maruz kalan bireylerin çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kalması olasılık dahilindedir. Truva Atı virüsüne Trojan adı da verilmektedir.

Bilindiği gibi bilgisayar korsanlarının oluşturduğu bilgisayar virüsleri bulunmaktadır. Bugüne kadar oluşturulmuş binlerce virüs tipi olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bunlardan bazıları ön plana çıkmaktadır ve pek çok kesim tarafından bilinmektedir. Truva Atı olarak da adlandırılan Trojan bunlardan bir tanesidir.

Trojan’ın diğer virüs türlerinden farklı bir amacı ve işleyişi bulunmaktadır. Kötü amaçlı yazılım türlerinden biri olan Trojan, genellikle gizli verileri çalmak ve casusluk yapmak amacı ile kullanılır. Bahsi geçen virüsün içeriği, bir sisteme izinsiz erişimi içerdiği için yapılan işlem siber suçlardan bir tanesi olarak sayılmaktadır.

Kişisel Bilgileri Çalmaya Yönelik Truva Atları ve Neler Yapabilecekleri

Virüsün Yapabilecekler Ve Virüsten Korunma Yöntemleri

Trojan, genellikle bireyin istediği ve güvendiği bir programmış gibi görünmektedir. Bu, virüsün en büyük silahıdır. Bir program indirmek istediğiniz zaman karşınıza ücretsiz ve güvenli bir programmış gibi çıkabilir. Ayrıca e-posta eki biçimiyle bireylerin karşısına çıktığı da bilinmektedir. Şayet ilgili alanlara tıklar ve cihazınıza yüklemek için izin verirseniz virüsün önü açılacaktır ve bilgisayarda hemen hemen her şeyi yapabilir.

Truva Atı Virüsü, diğer virüs türleri gibi cihazda çoğalmaz. Ancak bu virüsün bilgisayarda gerçekleştirebileceği işlemler diğerlerine oranla oldukça fazla sayıdadır ve etkilidir. Bu virüs nedeni ile verileriniz silinebilir, engellenebilir, değiştirilebilir ve kopyalanabilir. Ayrıca bilgisayarınızın performansında gözle görülür derecede bir düşme durumu söz konusudur.

Casusluk üzerine hazırlanmış olan bu yazılım, bilgisayarı tamamen ele geçirebilir ve bilgisayar üzerinden pek çok işlemi gerçekleştirebilir. Aynı zamanda bilgilerin tamamına erişim sağlayabilir. Backdoor Trojan, Trojan-Downloader, Trojan-Dropper ve bunun gibi daha pek çok Trojan türü mevcuttur. Truva virüsünden korunmak için güçlü bir antivirüs programı kullanılmalı, güvenlik duvarı bulundurulmalı ve bilinmeyen e-postalar açılmamalıdır.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir