İnstagram’da Etkileşimlerinizi Düşüren ‘’Shadow Ban’’ Nasıl Kaldırılır?

İnstagram’da Etkileşimlerinizi Düşüren ‘’Shadow Ban’’ Nasıl Kaldırılır?

Sosyal Medya, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İnstagram’da Etkileşimlerinizi Düşüren ‘’Shadow Ban’’ Nasıl Kaldırılır? İnstagram Güncel Bilgi hakkında bilgiler vereceğiz.

İnstagram’da Etkileşimlerinizi Düşüren ‘’Shadow Ban’’ Nasıl Kaldırılır?

İnstagram kullanıcıları karşılaştığı Shadow Ban sorunu ile geçici bir süre ban yemektedir. Bu duruma pek çok sebep etken olabilmektedir. Instagram Hesap Silme Adımları 

İnstagram ‘’Shadow Ban’’ yiyen kişilerin ban sürelerini beklemesi en doğrusudur. Ancak bu konu sabırsız ve bir an önce Shadow Ban’ın kalkması için çeşitli yöntemleri deneyen kişiler var. Birden beğeni sayınızın düşmesi ya da takipçinizin azalması gibi durumlarda Shadow Ban olmaktadır. Shadow Ban anlam olarak ‘’gölge’’ olarak nitelendirilmektedir. Dolayısı ile İnstagram hesabınız kişilere karşı gölgelenmiş olur. Hesap sahipleri bu durumu anlayamadığı için sorunun ne olduğunu da anlayamaz. Sorunu tespit ederek çözüm yolları aramak gerekmektedir. Sıralı bir şekilde başlayan gölgeler, sıralı olarak düzelmeye devam eder.  Bu durum İnstagram’ın sizi cezalandırması olarak da tanımlanabilir.

İnstagram Shadow Ban Nedir?

Shadow Ban üyelikli bir platformda çalışan hesap erişimini kısıtlayan bir sistemdir. Yapılan sosyal medya hataları nedeni ile çoğu kişi bu durumdan muzdarip olsa da Shadow Ban kaldırmanın hızlı bir çözüm yolu yoktur. Yıllardır internet kullanıcılarına gizli hesap kısıtlama sistemi uygulanmaktadır. İnstagram hikâye ve gönderi etkileşimlerini düşüren Shadow Ban için aşağıdaki yöntemler kontrol edilmelidir.

 1. İnstagram hesap tipi kontrolü,
 2. Gönderi etiket kontörlü,
 3. Profil kısmında etiket kontrolü,
 4. Takipçi kontrolü,
 5. Beğeni ve yorum kontörlü,

instagram

İnstagram Shadow Ban Sebepleri Nelerdir?

Sebepleri oldukça farklılık gösteren bir durumdur. Hesap sahibinin yaptığı hatalar nedeni ile İnstagram kendini bu şekilde koruma altına alarak hesap sahibini gözlemlemektedir. Bu sebepler şöyle sıralanabilir:

 • Sahte beğeni, sahte takipçi ya da sahte yorum satın alan kişileri İnstagram cezalandırmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılan sahte işlemler sonlandırılmalıdır. Eğer mümkünse sahte beğen, yorum ve takipçiler temizlenmelidir. Dolayısı ile takipçi, yorum ve beğeni satın alınan sitenin güvenliği bu aşamada oldukça önemlidir. Shadow Ban yerseniz belirli bir süre beklemeniz gerekecektir.
 • İnstagram da gönderilen altına yazılan etiketlerin yanlış yazılması durumunda İnstagram sizi cezalandırmaktadır. Bu duruma Shadow Ban denilmektedir. Etiketler işletme ve gönderi ile ilgi olduğunda az ve öz yazılmalıdır. Fazla etiket yazılması durumunda ya da gönderi ile alakasız etiket yazılması durumunda ortaya Shadow Ban çıkmaktadır.

Shadow Bandan kurtulmak istiyorsanız epey zamanınızı alacaktır. Eğer hesabınızı yeni açtıysanız tekrar bir hesap açmanızı önermekteyiz. Ancak Shadow Ban sorunundan illa kurtulmak istiyorsanız aşağıda bulunan adımları izleyebilirsiniz. Whatsapp’tan Telegram’a Milyonlarca Kişi Geçti 

 • Takipçi satın alarak Shadow Ban yiyen kişiler hesaplarından teker teker satın aldıkları takipçileri çıkartmalıdır.
 • Gereksiz yere etiket yapan takipçiler bu etiketleri teker teker kaldırmalıdır. Ayrıca bu durum düzelene kadar hiçbir gönderiye etiket yapmamalısınız.
 • Eğer İnstagram hesabınız birden fazla cihazda açık ise teke düşürmeniz önerilmektedir.
 • Bu süreçte İnstagram hesabınıza yeni kişiler eklememelisiniz. Bulunduğunuz durumdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız bu yönteme uymalısınız.
 • Mümkünse hesabınızı 1 haftalık kapatınız.

Shadow Ban işleminden kurtulmak istiyorsanız yukarıda bulunan önemli ip uçlarını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde Shadow Ban sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

İnstagram da karşılıklı etkiletişim oldukça önemlidir. Ancak bunun için sahte alınan takipçiler, beğeniler ya da yorumlardan kaynaklı sorunlar meydana gelebiliyor. Aynı zamanda yanlış etiket kullanımı ve gönderi ile ilgisi olmayan etiket kullanımı durumunda Shadow Ban sistemi devreye giriyor. İnstagram kuralları ihlal ettiğinizi düşünerek bir süre işlem yapmanızı kısıtlıyor. Bunun için yapılması en doğru taktik Shadow Ban’ın kendiliğinden kalmasını beklemek olacaktır. Netflix Bedava Premium Hesapları 

Ayrıca Kontrol Et

İnstagram Pazarlama Hataları 3 Adımda Nasıl Düzeltilir?

Sosyal Medya, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İnstagram Pazarlama Hataları 3 Adımda Nasıl Düzeltilir? hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir