Instagram Beğeniler Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram Beğeniler Neye Göre Sıralanıyor?

Dünyada büyük ilgi gören sosyal medya platformları arasında bulunan İnstagram’da en önemli konulardan biri beğeniler ve takip sistemidir.

Özellikle İnstagram kullanıcıları İnstagram beğenileri neye göre sıralanır sorusunu sıklıkla merak ediyor.

Beğeni Sıralaması

Instagram Beğeniler Neye Göre Sıralanıyor? İnstagram platformunda belirli bir paylaşım yaptığınızda bu paylaşım takipçilerinizce beğenilir ve beğeni listesine alınır. Birçok kullanıcı oluşturulan bu listenin neye göre sıralanmış olduğunu neden bazı gönderilerin daha üstte yer aldığını merak etmektedir. Genel olarak bu beğenilerin sıralamasında Instagram’In otomatik yapay zekasının ağırlık taşıdığını belirtmek gerekir. Bu teknolojik özellik sayesinde beğeniler hangi duruma göre sıralanacağına karar verilir. Bu sıralandırma yapılırken en önemli durum ise paylaşım yapılan saatler ve kullanıcılar arasındaki bağlantıdır.

Instagram Beğeniler Neye Göre Sıralanıyor

Instagram Beğeni Sırası Nasıl Belirlenir?

İnstagram’da paylaşılan herhangi bir gönderiyi beğendikten sonra belirli bir sıralama listesi oluşacaktır. Peki İnstagram beğenilerinde ilk sıralar hangi konulara göre belirlenir, bu platformun ilk ortaya çıktığı dönemde ilgili sıralamalar yalnızca kronolojik olarak yapılırdı. Bir beğeni yeniden eskiye doğru sıralanmakta idi. Bu tarz bir sistemin beğenilere olumsuz anlamda etki ettiği anlaşıldıktan sonra yeni bir güncelleme yapılarak farklı bir beğeni sıralandırma biçimine gidilmiştir. Bu yeni sistemde ise paylaşımları daima beğenen kullanıcılar yeni paylaşımınızı da beğenirse ilk başta yer alıyor. Yani listede bulunan ilk iki isim paylaşımlarınızı en fazla beğenmekte olan kişilerden oluşur. Ayrıca bu yeni sistem profilinizle en fazla ilgilenen kişileri tespit etmeyi de kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Bu sayede ilgili listeye bakılarak profilinize kim daha fazla ilgi göstermiş bunun tespitini yapabilirsiniz.

Instagram Beğeniler Neye Göre Sıralanıyor

Beğeni Kısmının Çalışma Algoritması

Bu algoritmayı oluşturan durum ise kullanıcıların paylaşım yapmaları ile ortaya çıkıyor. Yani siz eğer yeni bir kullanıcı hesabı açarsanız önce takip etmiş olduğunuz kişilerin, ardından beğendiğiniz kişilerin sonrasında da beğenilerinize uygun olacak kişilerin paylaşımları öneri olarak karşınıza çıkar. Bu tarz bir çalışma algoritmasına sahip olan beğeniler bölümü özetle kullanıcının hesap hareketlerine göre şekillenir. Özetle İnstagram beğeni bölümü daha çok kullanıcıya hitap edecek içeriklerin önerilmesini sağlıyor.

Ayrıca Kontrol Et

İnstagram Pazarlama Hataları 3 Adımda Nasıl Düzeltilir?

Sosyal Medya, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İnstagram Pazarlama Hataları 3 Adımda Nasıl Düzeltilir? hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir