Google’dan Dev Hamle Google Fibrit’i Satın Aldı

İnternet, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Google’dan Dev Hamle Google Fibrit’i Satın Aldı hakkında bilgiler vereceğiz.

Google’dan Dev Hamle Google Fibrit’i Satın Aldı

Bilindiği üzere dünyanın en büyük ve en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte arama motorlarına olan ilgi ve arama motoru kullanım sayısı artmıştır. Günümüz dünyasında pek çok arama motoru bulunmaktadır. Bazı arama motorları yalnızca ulusal çapta sıklıkla kullanılıyorken Google gibi bazı arama motorları ise uluslararası arenada sanal dünyanın en sevilenleri arasında yer alıyor.

Gerek hızlı olması gerekse kolay kullanımı ile kadın, erkek, genç, yaşlı fark etmeksizin herkese hitap eden Google, her geçen gün kendisini geliştirmek ve başarıları noktasında bir üst seviyeye çıkmak hedefindedir. Buradan hareketle Google’ın zaman zaman çeşitli hamlelerde bulunduğu görülmekte ve bilinmektedir. Google’ın gerçekleştirmiş olduğu son büyük hamle ise giyilebilir teknoloji devi Fitbit’i resmen satın almak oldu.

Google, ABD’li teknoloji devleri arasında yer almaktadır. Teknoloji devi Google, 2019 yılında Fibrit satın alma anlaşması imzalamış olduğunu duyurmuştu. Ancak anlaşmanın üstünden 1 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen henüz Google’dan beklenen açıklama gelmemişti. Satın alma anlaşması geçtiğimiz gün resmen sonuçlandı ve Google Fibrit’i 2,1 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Google’dan Dev Hamle Google Fibrit’i Satın Aldı

Soruşturmanın Ardından Anlaşma İmzalandı

Anlaşma ilk olarak 2019 yılının Kasım ayında olmuştu. Ancak süreç mercek altına alındığı için resmi anlaşma gelmemişti. Bu süreçte her iki şirketin de Avrupa Birliği’ne raporlar sunduğu bilinmektedir. Avrupa Birliği’nin bu anlaşmayı mercek altına almasının ana nedeni Google’ın mevcut bilgileri ne yapacağını bilmek istemesi ile Fibrit’in etik anlayışı idi. Avrupa Birliği, bazı şartların yerine getirilmesi şartı koşmuştu. Şartların yerine getirilmesi ile birlikte anlaşma onaylandı ve Fibrit resmen Google bünyesine dahil oldu.

Bahsi geçen soruşturma sürecinin esasen 2020 yılının yaz aylarında tamamlanması bekleniyordur. Ancak küresel ölçekte meydana gelen pandemi süreci soruşturmanın seyrini değiştirdi ve soruşturma yaklaşık olarak 6 ay daha uzadı.

Fibrit’in halihazırda dünya üzerinde 29 milyonun üzerinde aktif kullanıcısının olduğu biliniyor. Google, elbette bu konuya dair açıklama yaptı ve Tüketicilerin gizlilik beklentilerini koruyan bir yaklaşım üzerinde küresel düzenleyicilerle birlikte çalıştık şeklinde bir söylemi dile getirerek bireylerin içini rahatlatmayı başardı.

Fibrit kullanıcılarının verileri gizlilik koşulları gereğince Google reklamları için kullanılmayacak. Fibrit verilerinin Google reklam verilerinden ayrı tutulacağı ve Fibrit’in çalışanlarının çalışmalarına devam edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir