Bulut Bilişim Nedir? Bulut Hizmetlerine Örnekler Nelerdir?

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bulut Bilişim Nedir? Bulut Hizmetlerine Örnekler Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim, çok çeşitli çevrimiçi hizmetleri destekler. Muhtemelen zaten kullanıyorsunuz ama farkında değildiniz. Facebook durumunuzu kontrol etmekten Netflix’te bir filmin keyfini çıkarmaya veya en sevdiğiniz şarkıyı Spotify’da yayınlamaya kadar, zaten buluttan yararlanıyorsunuz.

Bulut Hizmetlerine Örnekler Nelerdir?

Bulut bilişim çözümleri İnternetin başlangıcından beri mevcuttur. Sadece son zamanlarda yaşadığımız ve deneyimlemeye devam ettiğimiz veri patlamasına tepki olarak popülerlik kazandılar.

  • Bulut depolama – dosya depolama ve yedeklemeler, platformlar ve cihazlar arasında senkronizasyon ve paylaşım.
  • Bulut yedekleme – bir siber saldırı veya başka bir veri kaybı nedeni olması durumunda yeni bir veri sürümünün güvenli olduğu bir yedekleme depolama alanı olarak özel olarak kullanılan bir hizmettir.
  • Hizmet olarak yazılım (SaaS) – bu günlerde çok tanıdık gelenler, Google Dokümanlar’dan Dropbox’a ve Salesforce’a kadar web üzerinden erişilebilen hizmetlerdir.
  • Bulut barındırma – e-posta hizmetleri, uygulama barındırma, web tabanlı telefon sistemleri ve veri depolama gibi her türlü bilgi paylaşımını kolaylaştırır.

Bulut Bilişim Nasıl Çalışır?

Bulut bilgi işlem, verileri İnternet üzerinden erişilebilen fiziksel veya sanal sunucularda depolayan bir altyapıdır. Şirketler, bir veri merkezine sahip olmak yerine, uygulamalardan depolamaya kadar her şey için bir bulut sunucusundaki alana erişim kiralayabilir.

Bulut hizmetlerini barındıran şirket, kullanıcıların buluttan gönderdiği ve aldığı bilgi hacmini korumak için gereken depolama kapasitesi, işleme gücü ve güvenliği sağlayan geniş veri merkezlerinden sorumludur.

Kullanıcılar, İnternet tarayıcıları veya bulut bilgi işlem yazılımı aracılığıyla buluttaki verilere erişebilir. Her iki durumda da, kullanıcıların indirmeler ve yazılım yoluyla veri almak yerine bulut hizmetlerine erişmek için İnternet’e bağlanması gerekir.

Bulut Bilişimi Ne Zaman Kullanmalısınız?

İşletmeler, son on yılda bulut bilişimi giderek daha fazla benimsiyor ve nedenini anlamak zor değil. Bu teknoloji, alternatife göre daha uygun maliyetli, esnek ve optimum kaynak kullanımıdır (verileri yerel olarak depolamak ve sunucularınızı ve veri merkezlerinizi korumak).

İlk bulut bilişim hizmeti olan Salesforce 1999’da geldi. O zamandan beri, girişimlerden büyük şirketlere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar herkes çeşitli nedenlerle teknolojiyi benimsedi. Bulut bilişimin küçük işletmeler için yararlı olabileceği birkaç durum şunlardır:

İşletmeler, son on yılda bulut bilişimi giderek daha fazla benimsiyor ve nedenini anlamak zor değil. Bu teknoloji, alternatife göre daha uygun maliyetli, esnek ve optimum kaynak kullanımıdır (verileri yerel olarak depolamak ve sunucularınızı ve veri merkezlerinizi korumak).

İlk bulut bilişim hizmeti olan Salesforce 1999’da geldi. O zamandan beri, girişimlerden büyük şirketlere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar herkes çeşitli nedenlerle teknolojiyi benimsedi. Bulut bilişimin küçük işletmeler için yararlı olabileceği birkaç durum şunlardır:

Test ve Geliştirme

Bir test ve geliştirme ortamı oluşturmak, çok fazla insan gücü ve zaman gerektiren fiziksel varlıkların kurulmasını gerektirir. Ardından platformunuzun kurulumu ve yapılandırması gelir. Tüm bunlar, genellikle bir projenin tamamlanması için gereken süreyi uzatabilir ve kilometre taşlarınızı genişletebilir. Bu aksilikler bulutla birlikte ortadan kalkar.

Uygulama Geliştirme

Bulut tabanlı altyapılar ile uygulama geliştirmek de daha düşük maliyetlidir. Kolayca yukarı veya aşağı ölçeklenebilirler ve web, mobil ve API’yi bir anda geliştirebilir ve dağıtabilirsiniz.

Veri Güvenliği ve Kurtarma

Bulut teknolojisi, veri korumanın mali yükünü azaltır. Verileri iş yeri dışında bir bulut depolama sistemine aktararak, artık kendi donanımınıza yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Veri Analizi

Büyük veriden yararlanmak , stratejik bir avantaj elde etmenin en etkili yollarından biridir. Bulut bilgi işlem, CPU ağır veri zorluklarıyla ilişkili yüksek maliyetleri ortadan kaldırır. Bulut analitiği sayesinde , artık önemli miktarda yatırım yapmadan büyük verilerin faydalarını elde etmek mümkün.

Ses ve Video Akışı Sağlayın

Medya dosyaları, diğer içerik türlerinden çok daha büyük oldukları için çok fazla bant genişliği ve depolama alanı gerektirir. Bu kaynakları buluta ekleyerek, medya akışı kalitesinden veya kullanıcı deneyiminden ödün vermeniz gerekmez. Bunun yerine, dünyanın her yerinden herhangi bir cihazdaki herkese yüksek kaliteli video ve ses sunabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Yazılım

İsteğe bağlı yazılım, yani SaaS, küçük işletmelerin günlük sorunları çözmelerine ve iş akışlarını optimize etmelerine yardımcı olur . Bir sonraki bölümde iletişimden görev yönetimine kadar küçük işletmeler için en popüler SaaS çözümlerinden bazılarına bakacağız.

Gördüğünüz gibi, işinizi yürütme şeklinizi optimize etmek için bulut bilişimi kullanmanın birçok yolu vardır. Bulut bilişimin yukarıdaki kullanımlarının listesi kapsamlı olmamakla birlikte, daha geleneksel alternatiflere kıyasla bulutu kullanmak için kesinlikle bir teşvik vermektedir.

 Bulut Bilişim Nedir?

İşletmeler İçin Kullanışlı Bulut Tabanlı Uygulamalar

Muhtemelen, iş hayatınızın bazı yönleri için bulut bilişime güveniyorsunuz. İşe gidip gelirken bir e-posta göndermek veya Google Dokümanlar’da belgeleri düzenlemek gibi günlük işlemler, sonuçta buluta bağımlıdır. Bunları halihazırda kullanmıyorsanız, bir işletmeyi yürütmeyi kolaylaştıran bu bulut tabanlı uygulamalara göz atın:

Muhtemelen, iş hayatınızın bazı yönleri için bulut bilişime güveniyorsunuz. İşe gidip gelirken bir e-postayı kovmak veya Google Dokümanlar’da belgeleri düzenlemek gibi günlük işlemler, sonuçta buluta bağımlıdır. Bunları halihazırda kullanmıyorsanız, bir işletmeyi yürütmeyi kolaylaştıran bu bulut tabanlı uygulamalara göz atın:

Office 365 (ücretli ofis üretkenliği)

Birçok kişi ve işletme, güçlü Word, PowerPoint, Excel ve Outlook dahil olmak üzere Microsoft Office ürün paketini kullanır. Hala masaüstü sürümlerini çalıştırdığınızı varsayalım. Bu durumda, ekibinizin belgeler ve personel ile müşteriler arasındaki iletişim için çeşitli araçlar üzerinde işbirliği içinde çalışmasına olanak tanıyan süper güçlü bulut sürümlerinden mahrum kalıyorsunuz.

Google Drive (ücretsiz ofis üretkenliği)

Haritalar’dan Gmail’e ve Google Takvim’e kadar çoğu Google Hizmeti bulut bilişim olarak kabul edilebilir. Google Drive, saf bir bulut bilişim hizmetidir. Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve benzerleri dahil olmak üzere bulut üretkenlik uygulamaları paketiyle çalışmak için çevrimiçi depolama sağlar. Office 365 gibi tabletlerde, akıllı telefonlarda ve masaüstü bilgisayarlarda çalışır ve işbirliği içinde çalışabilirsiniz. Office 365’in aksine Google’ın bulut uygulamaları ücretsizdir.

Dropbox Çevrimiçi Depolama

Bu hizmet dosya depolama ve paylaşımını basit ve kolay hale getirir. Geçmişte, büyük dosyaları müşterilere veya distribütörlere – hatta kendi ofisinizdeki iş arkadaşlarınıza göndermek zor olabilirdi. Dosyanız, alıcının gelen e-posta sınırını aşmış olabilir, bu da söz verdiğiniz sunuyu asla alamayacakları anlamına gelir. Hepsi Dropbox ile değişti. Şirket dosyalarını saklamak ve belge ve bilgileri paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ürün resimlerini, videolarını ve diğer dosyaları yükleyin ve bağlantı gönderdiğiniz kişilerle paylaşın.

Anlık Mesajlaşma Araçları (örneğin Slack, Skype)

Çoğu çevrimiçi iletişim aracı buluta dayanır. Şu anda meslektaşlarınızla iletişim kurmanın en popüler yolu Slack. Meslektaşlarınızı iletişim halinde tutmanın yanı sıra, Slack’in en iyi özelliklerinden biri, başkalarını bir kanala katılmaya davet etme seçeneğidir. Herhangi bir güçlük çekmeden, müşterinizin gerçek zamanlı olarak iletişime geçmesini ve daha fazla siparişe yol açabilecek sorular sormasını sağlamak için bir müşteri hizmetleri kanalı oluşturabilirsiniz.

SalesForce, CRM’yi Kolaylaştırdı

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), çevrimiçi işletmeler için çok önemlidir. CRM araçlarıyla, çeşitli aşamalarında potansiyel müşterileri izleyebilir ve insanları besleyebilirsiniz. CRM olmadan satış fırsatlarını kaçırırsınız ve Salesforce gibi hizmetler de bu noktada devreye girer. Salesforce’un bulut tabanlı aracıyla, web sitenizdeki bir formdan potansiyel müşteriler getirebilirsiniz. Edinilen kişilerinizle, otomatik e-posta kampanyaları oluşturabilir ve ilgili ekip üyelerini takip konusunda uyarabilirsiniz,

Hubspot Pazarlama

Hubspot pazarlama gibi çevrimiçi araçlar, kampanya yönetimini kolaylaştırır. Pazarlama uygulamaları ile sosyal medyayı ve web sitenizi içeren tekrar eden görevleri otomatikleştirebilir ve içerik stratejisine ve içerik optimizasyonuna odaklanabilirsiniz. Hubspot, mesajınıza dikkat çekmenize ve ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmenize yardımcı olacak özelliklerle birlikte gelir.

WordPress Web Sitesi Kurucuları

Çevrimiçi bir işletmenin temeli, üzerine kurulu olduğu yazılımdır. WordPress, küçük işletmeler için en popüler seçeneklerden biridir. Web tabanlıdır, ücretsizdir ve onunla istediğiniz hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

Bulut Barındırma

Bir uygulama olmasa da, barındırma çevrimiçi bir işletmeyi yürütmek için gereklidir. Özel bir sunucunun buluta kıyasla göreceli avantajlarını tarttıktan sonra, birçok şirket kendi sunucularını barındırmak için her şeyi buluta taşıyor ve bunun iyi bir nedeni var. Bulut barındırma, küçük işletmelere performans ve hız avantajları, yüksek çalışma süresi ve kullanılabilirlik, hızlı kurulum ve esnek fiyatlandırma gibi birçok avantaj sağlar .

Bulut Bilişimin Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Bulut bilişimin işletmeler için kullanımı, belirli işlemleri ve sistemleri desteklemek için yararlı bir yol olabileceğinden, 1999’dan beri artıyor. Yukarıda bahsedilen bulut uygulamaları, çok çeşitli farklı şirket alanlarını kapsar ve zamandan tasarruf sağlar ve iş akışlarını tekrar tekrar iyileştirir. İşletmeniz bulut tabanlı hizmetleri kullanmıyorsa, bazı değişiklikler yapma zamanı gelmiş olabilir.

Ayrıca Kontrol Et

Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka

Haberler, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Yeni Böcekleri Tespit Edecek Olan Yapay Zeka hakkında bilgiler vereceğiz. Başlıklar1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir