Bozuk Ekran Kartınızı Evde Tamir Edin – Ekran Kartı 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bozuk Ekran Kartınızı Evde Tamir Edin – Ekran Kartı 2021 hakkında bilgiler vereceğiz.

Bozuk Ekran Kartınızı Evde Tamir Edin

Bozuk ekran kartı problemleri genel olarak, fiziksel veya yazılımsal nedenlerinden dolayı oluşmaktadır.

Fiziksel bir müdahale veya ekran kartı yazılımda yaşanan yazılımsal bir sıkıntıdan dolayı, bozuk ekran kartı problemleri meydana gelebilmektedir. Fiziksel ve yazılımsal nedenlerin dışında ayrıca ekran kartlarında oksitlenme de meydana gelebilmektedir. Ekran kartında oksitlenme meydana geldiği durumlarda ise, ekran kartı monitöre görüntü vermeyecektir.

Ekran Kartlarının Bozulma Nedenleri ve Tamir Yöntemleri

Ekran kartı bozulma nedenlerinden olan oksitlenmeyle karşı karşıya kalırsanız yapacağınız ilk işlem, ekran kartınızı ana kartınızdan çıkararak, ekran kartı pinlerini bir silgi aracılığıyla temizlenmesi olmalıdır. Silgiyle çıkartma işlemini gerçekleştirdikten sonra ekran kartını tekrardan ana karta taktığınızda ekrana görüntü geleceğini göreceksiniz.

Eğer ekran kartı pinlerinin silinmesinin ardından görüntü gelmemeye devam ediyorsa o zaman, bilgisayarınızın RAM’lerini çıkarıp, onun pinlerini silmeniz gerekecektir. RAM pinlerini silip, tekrardan yerine taktığınızda bu sefer görüntü monitöre gelecektir.

Ekran kartları yapıları gereği hassas bir ürün olduklarından dolayı, bozulma problemleriyle sürekli olarak kullanıcılarını karşı karşıya bırakmaktadırlar. Bu problemlerden dolayı da, bozuk ekran kartlarını servise vermeyip, kendi imkanlarıyla tamir etmek isteyen kullanıcılar, evde ekran kartı tamiri yapmak istemektedirler.

Ekran kartları herhangi bir müdahaleye maruz kalmadıkları zamanda bozulabilmektedirler. Çünkü kullanım ömürlerinin sonuna gelinmiştir. Bazı durumlarda ise, darbe ve ağır hasar nedenli olarak bozulmalar meydana gelebilmektedir. Eğer darbe veya ağır hasara maruz kalarak bir bozulma söz konusuysa, o zaman ekran kartı iç yapısı incelenmelidir.

Ekran kartının iç yapısında gözle görülemeyecek kadar küçüklükte birçok lehimleme işlemi bulunmaktadır. Bu lehimler içerisinde herhangi birinin kırılması sonucunda ekran kartının monitöre veri akışı başarısız olacaktır.

Bu tip bir lehimleme kırılmasının çözümü ise, ekran kartına fırınlama işlemi uygulamaktır. Evlerinizde yer alan mikrodalga veya herhangi bir başka fırını yüksek derecede ısıtın. Ekran kartınızı ise, bir alüminyum folyoya sarın. Ekran kartınızı folyoya sararken, üzerinde herhangi bir etiket vs. olmamasına dikkat edin.

Ekran kartını folyoya sarıp fırına atmanız, kırılan lehimleri eritip, tekrardan lehimlenmelerini sağlayacaktır. Evinizde kendi imkanlarınızla ekran kartı tamiri işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Oyun Bilgisayarı Mı? Oyun Konsolu Mu?

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Oyun Bilgisayarı mı Oyun Konsolu mu? hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir