7 Adımda Vpn Nedir? Nasıl Kurulur? Adana Güvenlik Kamerası

Adana güvenlik kamera sistemleri olarak bu içeriğimizde sizlere VPN Nedir? sorusu hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Adana güvenlik kamerası, , Adana güvenlik sistemleri ve Adana kamera sistemleri üzerine hizmet vermekte olan firmamız COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri olarak, ülkemizde oldukça sık bir şekilde karşılaştığımız erişim engelleri dolayısıyla VPN kullanımının gündeme gelmesi ve nasıl kullanıldığının merak konusu olması nedeniyle, içeriğimizde bu uygulamayı sizlere detaylı bir şekilde aktarmayı istiyoruz.

İnsanlar erişim engellemeleriyle, özellikle son yıllarda fazlasıyla karşı karşıya geldikleri için, VPN kullanımının gözle görülür bir şekilde artması kaçınılmaz hale geldi. Uluslararası pek çok firmanın da dikkatini çeken bu durum, pek çok VPN hizmet sağlayıcısının ülkemize özel olarak kampanyalar yapması ile sonuçlanmaya başladı.

VPN Nedir?, yani açılımıyla Virtual Private Network, Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse VPN, bulunmadığımız bir alandaki ağa uzaktan bağlanmanızı sağlamaktadır. VPN pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır; bazıları, şirketlerinin yerel olarak bağlı oldukları ağlarına sanki oradaymış gibi bağlanabilmek için bu uygulamayı kullansa bile aslında genel olarak erişime engel konulan ve girilemeyen sitelere giriş yapılabilmesini sağlayan bir çözüm olarak kullanmaktadır.

7 Adımda Vpn Nedir? Nasıl Kurulur?

1. Adım : VPN Nasıl Çalışmaktadır? 

VPN, birbirinden çeşitli protokol ve teknolojiyi bir arada kullansa bile aslında temelinde bilgisayarların fiziksel bir şekilde olduğu yerden uzaktaki ağa şifreli bir yol açmaktadır. Bu yolun içerisinden iletilmekte olan bilgi ise bakıldığı zaman, bir şifreye sahip olduğundan dolayı dışarıdan görüntülenememektedir. Bu konuda uzmanlaşmış olan kişiler, güvenlik uzmanı olan insanlar şifreli bir verinin akışta olduğunu görebilirler ancak bunun içeriğinde ne olduğunu çözemezler (elbette çok zayıf bir güvenlik ağına sahip değilseniz). VPN, bilgisayara ya da mobil bir cihaza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurmaktadır; bunun yanı sıra mobil cihazlarda bu gömülü bir şekilde de gelebilir. Tam bu durumda sanal bir tür ağ bağdaştırıcısı olarak karşıda bulunan ağdan size IP numarası sunar. Böylece bu ağda izin verilmekte olan her türlü uygulamaya ya da yerel adreslere erişim sağlamanız olanaklı hale gelir.

7 Adımda Vpn Nedir? Nasıl Kurulur?

2. Adım : VPN Sistemi Çeşitleri Ve Kullanım Alanları 

Şu an bütün dünyada en sık kullanılan üç adet farklı VPN kullanımı mevcuttur. Bunlardan ilki; evlerimizdeki kişisel bilgisayarlardan tutun da ofisteki sistemlere, çeşitli hizmetlere ya da cihazlara bağlanılmasını sağlamakta olan VPN sistemidir. Bunun sayesinde uzakta yer alan herhangi bir ağa ordaymış gibi giriş yapabilir ve yine oradan bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca güvenlik konusunda da herhangi bir endişe duymanıza gerek yok.

Bunun yanı sıra yine çok fazla tercih edilen ikinci bir kullanım alanı mevcut; ülkemizde iş kullanımının dışında fazlasıyla yaygın, bütün trafiği toplu olarak alıp çok farklı bir yerden internet ortamına çıkış sağlamakta olan sistemlerdir. Bu VPN uygulamasının çok büyük bir avantajı da var üstelik; o da özellikle kamuya açık olan ağlarda işe yarayabilmesi özelliği. Örnek vermek gerekirse; şifreli ya da şifresiz bir şekilde bağlanmış olduğunuz kablosuz ağ mevcut.

Eğer bir şifre varsa ağa bağlı olan başka cihazlar, eğer şifre mevcut değilse de çevrede bulunan herkesin akmakta olan veriyi görebileceği; size karşı herhangi bir saldırı meydana gelmesine neden olabilecek bir ortam oluşturur. VPN sistemi ise tam da bu noktada devreye girmektedir. Kişisel ya da mobil cihazınızdan akmakta olan veriyi, sektördeki tabiriyle “koklanabilir” ağdan alıp uzaklaştırır ve internete çıkarttığından dolayı da tam bir güvenlik ortamı sağlar. Bu sayede internette daha rahat bir şekilde gezintiye çıkabilir, bulut hizmetinde bulunan dosyalarınızı güvenli bir şekilde senkronize edebilir ve daha pek çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

En son olarak yine bahsetmek istediğimiz yaygın VPN uygulaması da bilhassa oyun severlerin, kelimenin tam anlamıyla hayatlarını kurtarmakta olan, routing sorunları yüzünden sunucu cevap süresini azaltan özelleşmiş bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Bu sistem sayesinde internet servis sağlayıcısı oyunun verisini ayırt etmez ve sorunu çözerek kişiye daha kısa bir rota çizilmesini sağlar. Bundan daha öncesinde bahsettiğimiz VPN sistemleri ile kıyaslandığı zaman çok daha ucuz ya da çok daha pahalı olabilmekteler fakat bu durum genel olarak oynanan oyunlara göre sık sık güncellenen ayarlar sayesinde hayat kurtarır bir öneme sahiplerdir.

7 Adımda Vpn Nedir? Nasıl Kurulur?

3. Adım : VPN Nasıl Kullanılır? 

Şirkete erişim sağlayabilmek için kullandığınız VPN ile ilgili danışmanız gereken bazı noktalar vardır ve danışılması gereken kişiler de sistem yöneticileridir. Uzmanlar genellikle bilgisayarları güvenlik standartlarına uygun bir hale getirip VPN kurulumu yapmaktadırlar. Diğer VPN çeşitlerine bakıldığı zaman ise genel olarak herhangi bir hizmet satın almak ve arkasından sisteme bir yazılım kurmak gerekmektedir. VPN uygulamaları bilgisayarlarda yönetici hakkı istemektedirler çünkü sadece sisteme bir sürücü şeklinde eklendikleri zaman çalışabilmektedirler.

Oyun için kullanılmakta olan VPN uygulamasını kullanmak istiyorsanız da oyunun sistemdeki yerini bulmanız ve yazılıma tanımlamanız gerekecektir. Bununla birlikte oyunu bu yazılımın üstünden başlatmanız gerektiğini de söylemeliyiz.

7 Adımda Vpn Nedir? Nasıl Kurulur?

4. Adım : VPN İzimizi Kaybettirir Mi? 

Adana Güvenlik Kamerası olarak kısacası olay şöyle; Yer aldığınız ağ üzerinde tamamen görünmez olmanız söz konusu değil. Ancak VPN sistemlerinin sağladığı şey zaten sizi anlaşılmaz bir hale getirmektir. VPN sistemlerinde hizmet sağlayıcılarda birbirinden farklı kayıt sistemleri bulunmaktadır. Bu kayıt sistemleri bulundukları, daha doğrusu onların hizmetini sunan firmaların bulundukları ülkelere göre değişkenlik gösterebilirler. Bu konu hakkında hizmetin sağlayıcısından bilgi edinebilirsiniz. Bununla birlikte VPN’in sizi taşıdığı ülkenin internet regülasyonları, çıkış yaptığını zaman olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenmenize neden olabilir. Yani kısaca VPN sistemleri izinizi herhangi bir şekilde kaybettirmez; ancak gerçekleştirdiğiniz işin daha güvenli bir şekilde yerine gelmesine yardımcı olur.

7 Adımda Vpn Nedir? Nasıl Kurulur?

5. Adım : Ücreti VPN Nedir? 

Pek çok yabancı şirket özelleşmiş ya da genel fark etmeksizin VPN sistemi sunmaktadır. Bu sistemlerin kullanım ücretleri ise değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak 10-20 TL arasında setrettiğini söyleyebiliriz. Herhangi bir ücret ödenmesini talep etmeyen hizmetlerin genel olarak veri miktarı sınırları mevcuttur. Bununla birlikte bir noktadan sonra tamamen durabilir hatta sizin kullanmaktan vazgeçip kapatmak isteyeceğiniz derecede yavaşlayabilir.

6.Adım : VPN Sistemleri Engellendi Mi? 

Ülkede son yıllarda yaşanan birtakım olayların ardından, sosyal medyada erişim engelleri ve internette yavaşlamalar ile karşılaşıyoruz ve bundan kurtulmak, internette daha rahat gezinmek için VPN hizmetlerinden yararlanıyoruz. Ancak pek çok VPN kullanıcısı bir süredir VPN servisleri ile de sıkıntı yaşadıklarını, sosyal platformlarda rahatça gezinemediklerini ve VPN sistemlerinin çalışmadığı üzerine şikayetlerde bulunuyorlar. Bu tarz sorunlarla yüz yüze gelmeye başlayan kişilerin aklına “VPN servislerinde de mi erişim engeli var?” sorusu gelmeye başladı.

Bu sorunlar ile karşılaşan insanlar olsa bile bir diğer taraftan da başka sistemlerde herhangi bir engel ile karşılaşılmadığı görülüyor. Bunun nedeni olarak ise söyleyebileceğimiz şey; VPN servislerine yönelik olarak PPTP ve L2TP protokollerini engellenmesi durumu olabilir.

7. Adım : VPN Sistemlerine Erişim Engeli Olabilir Mi? 

Bu tür bir soruya Adana Güvenlik Kamerası olarak net bir şekilde, yani evet ya da hayır şeklinde cevap vermek çok zor ve yanlış olacaktır; zira VPN sistemlerine erişimlerin engellenmesi mümkün ancak bu tarz bir engelin sürekli hale gelmesi teknik açıdan imkânsız denebilecek derecede zor.

VPN servislerinin engellenmesinin mümkün olup olmadığını anlayabilmek için kullanmakta oldukları protokollerin de iyice incelenmesinde fayda vardır. İşte VPN sistemlerinin kullanmakta oldukları protokoller;

  • PPTP yani Noktadan Noktaya Tünel Protokolü,
  • L2TP yani Katman 2 Tünel Protokolü
  • SSTP yani Güvenli Yuva Tünel Protokolü

Şeklinde kısaca özetleyebiliriz. Kişisel olarak kullanılmakta olan VPN hizmetlerinin çok büyük bir bölümünde PPTP ve L2TP protokolleri tercih edilmektedir ve özellikle son zamanlarda erişim engelinin konulduğu VPN uygulamaları da bu protokollerden yararlanmakta olan uygulamalardır

VPN hizmetleri son yıllarda çok büyük, çok geniş bir kitleye ulaşmayı başarmış olan bir hizmettir ve açıkçası bu alanda büyük bir rekabet de mevcuttur. Herhangi bir erişim engeli durumunda VPN engelini kaldırmak için servisler ellerinden geleni yapacak ve erişim engellerini aşmaya çalışacaklardır. Bu durumu kısaca açıklamak gerekirse; engellenen herhangi bir protokolden bir başkasına geçmeleri ya da erişim engelinin getirildiği IP adresinde değişiklik yapmaları başvurdukları yöntemler arasındadır.

Ve içeriğimizin sonuna gelirken bahsetmek istediğimiz bir başka durum; bu engellemeler ile ilgili olarak herhangi bir resmi bilginin olmadığıdır. Böyle bir bilgi olmadığından dolayı net bir şekilde “VPN engellendi” ya da “VPN sistemine erişim engeli gelecek” demek fazlasıyla zor. Herhangi bir resmi bilginin paylaşılması durumunda bundan da haberdar olacaksınızdır.

Vpn Nedir?

Adana Güvenlik Kamerası, Adana güvenlik kamera sistemleri ve Adana güvenlik sistemleri sektörü içerisinde bulunan, müşterilerine güvenlik konusunda en iyi hizmeti sunmaya çalışan COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri olarak, sizlere bu içeriğimizde VPN servisleri ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz başka konular hakkında da firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Vpn Nedir? Sorusuna makalemizde umarım faydalı bilgiler edinmişsinizdir.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makalelerimiz;

Ayrıca Kontrol Et

Window 10 Etkinleştirme Kodu

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Windows 10 Etkinleştirme Kodu  hakkında bilgiler vereceğiz.   Başlıklar 1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir