2021’de Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz Ofis Programları

Windows 10 sürümüyle birlikte gelen bir yenilik, Microsoft office uygulamalarını bir ay deneme süresi ile birlikte ücretli kılmıştır. Kişilerin bilgisayarlarında ve cep telefonlarında kullanabilecekleri ücretsiz ofis programları ihtiyacı olmaktadır. Kişiler ofis programı kullanırken, gereksiz yere ödeme yapmak istememektedir. Bu programlara profesyonel anlamda ihtiyacı olan kişiler, ödeme yapmayı tercih edebilir. Fakat ödeme yapılmadan da profesyonel anlamda kullanılabilecek ücretsiz office programları bulunmaktadır. Kişilerin bu seçenekleri değerlendirmeleri ve çalışma stillerini test etmeleri gerekir. Eğer yetersiz gelirse, o durumda ücretli programlar alınabilir. Ancak genel görünüşe bakıldığında, ücretsiz uygulamaların kişilerin işini görememe ihtimali bir hayli düşük olacaktır.

Mobil Cihazlar ve Bilgisayarlar İçin Ücretsiz Ofis Programları

Ücretsiz office programları kişilerin en çok araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Microsoft office genel anlamda en sık kullanılan programlardan biri olsa da, artık ücretlidir. Sunduğu bir aylık deneme süresi sonlandığında, ödenmesi istenen ücret bazı bütçelere hitap etmeyecektir. Ayrıca çoğu insan ücretsiz programlar mevcutken, ücretli program almayı da tercih etmemektedir. Bundan dolayı kişiler ofis programı araştırması yaparken, ücretsiz ofis programları hakkında detaylı bilgi almalıdır. Kendilerine en uygun seçenekleri değerlendirmeli, eğer hala daha memnun kalmazlarsa ücretli seçeneğe yönelmeleri önemlidir. Bu durum boşuna ücret ödeme sorununu ortadan kaldıracaktır.

Ücretsiz office programları herkese hitap edecek şekilde hazırlanmıştır. İçlerinde gerçekten son derece kaliteli ve işe yarar olanları mevcuttur. Özellikle internet üzerinden kullanılabilen ücretsiz uygulamalar yoğun ilgi görmektedir. Çünkü bu uygulamalar otomatik kaydetme ile çalışmaktadır. Bu durum internet bağlantısı kesilse ya da bilgisayar bir anda kapansa dahi, daha önceden yazılmış metinlerin kaybolmasını engelleyecektir. İnternet bağlantısı yetersiz olanlar ve ben laptop kullanıyorum, dosyalarım kaybolmaz diyenler için hazırlanmış ücretsiz masaüstü programları da mevcuttur. Kişiler bilgisayarları desteklediği takdirde bu uygulamalardan da faydalanabilme olanağına sahip olacaklardır. Her uygulama her deskopa müsade vermemektedir. Bu durum bazı kullanıcılar için üzücü olabilir, fakat tüm uygulamalar Windows tarafından desteklenir.

Ücretsiz Ofis Programları Arasında En İyisi: Libreoffice

En az Microsoft office kadar sorunsuz çalışan ve en az onun kadar kaliteli olan Libreoffice uygulaması, gönül rahatlığı ile kullanılabilir bir programdır. Kişilerin her türlü dosyasını destekleyen, ayrıca microsoft ofisin dahi desteklemediği dosyaları destekleyen bir uygulama olan Libreoffice, yasal ve ücretsiz uygulamalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Word, excel, powerpoint gibi uygulamaların son sürümlerinin kullanılabildiği Libreoffice, 6 ayrı yazılımdan oluşmaktadır. Bu yazılımlar hakkında bilgi almak, kişilerin pek çok sorusunu cevaplayacaktır.

Libreoffice tarafından sunulan ilk yazılım, writer yani kelime işlemcisidir. Bir diğeri calc, yani hesap tablosu uygulaması olarak bilinir. Üçüncü yazılımın impress, yani sunu yazılımıdır. Çizim ve akış şeması uygulaması olan draw dördüncü yazılımdır. Veritabanı ve veri ön ucu yazılımı base beşinci yazılımdır. Altıncı ve son yazılım ise math, yani matematik yazılımıdır. Görüldüğü üzere microsoftun sunduğu yazılımların tamamı libreofficede de mevcuttur. Herkesin işine yarayacak bir yazılım mutlaka bulunmaktadır.

Sunulan son üç yazılımın ücretsiz office programları arasında büyük bir yeri olduğunu söylemek mümkündür. Libreofficenin sunduğu önemli bir fırsatta, pek çok dile çevrilebilmesi ile oluşmaktadır. Çeşitli uzantı ve şablonları olan program, ücretsiz ofis programları arasında en iyi yerde olmasını sağlamaktadır. Güçlü eklentileri bulunan bir ofis programı oluşu, tercih edilme oranını arttırmıştır. Modern kullanıcı arayüzü ile geliştirilen ve sık sık güncellenen Libreoffice, seçenekler arasında en iyisidir.

Android belge görüntüleyici tarafından desteklenmeyen program, android kullanıcılarını üzmektedir. Bunun yanı sıra Linux, Mac ve Windows için kullanımı uygundur. Fakat bilindiği kadarıyla Android üzerinde de, resmi olmayan uygulamalar yardımıyla çalışmaktadır.

ofis programı

Microsoft Office Online

Microsoft sunduğu ücretli program ile yeterince satış sağlayamayınca, Google’ye rakip olarak Microsoft office online programını sunmuştur. Microsoft office kadar kaliteli içeriğe sahip olmasa da, hafifletilmiş olarak kullanılabilen bir sürümdür. Ücretsiz office programları arasında en çok kullanılan seçeneklerden bir tanesi olan program, word, excel ve powerpoint kullanacak kişiler için yeterlidir. Çünkü microsoft officenin sunduğu özelliklerin tamamı, bu üç yazılımda geçerlidir.

Stabil çalışma şansı sunan microsoft office online, ücretli sürümünde olduğu gibi başlamadan önce dönüştürme gerekmemektedir. Bu özelliği ile ücretsiz ofis programları arasında kullanımı kolay programlar arasına girmektedir. Bunun yanı sıra bu ofis programı için sunulan en büyük özellik, kolayca paylaşma olanağının olmasıdır. Microsoft office kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapmak bu uygulamayı kullanmak için yeterlidir. İstenirse dosyalar kendi uzantıları ile bilgisayara indirilebilir, istenirse de mail üzerinden direkt paylaşım yapılabilir. Paylaşımı yapmak ve dosyayı indirmek için, microsoft onedrive hesaplarına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak yeterli olacaktır.

Microsoft office online uygulaması, ücretsiz office programları arasında çok kullanışlı uygulamalardan bir tanesidir. Çünkü bu program hem ios, hem android, hem de Chrome üzerinde desteklenebilen bir uygulamadır. Google play store üzerinde geliştirilmiş online uygulamaları mevcuttur.

Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar

Google’nin sunduğu çevrimiçi ofis uygulaması olan Google Docs, Sheets ve Slides, son derece gelişmiş ve kullanımı oldukça kolay uygulamalardır. Google docs üzerinden yapılamayacak çok az şey vardır. Microsoft Word’e kıyasla çok daha avantajlı olan bu uygulama, nereye gidilirse gidilsin, internet çekmese bile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tek fark, kişiler eğer çevrimiçi olarak kullanamayacakları bir yerde iseler, yazılardan çıkmamalı ve internet bulur bulmaz yazıları kaydetmelidir. Bilgisayar, tablet ve telefon üzerinden sadece internet bağlantısı ile iletişim kurmanız mümkün olacaktır.

Google’nin sunduğu ofis programı, maalesef Libreoffice uygulamaları kadar gelişmiş değildir. Ancak otomatik kaydetme özelliğinin olması, bilgisayarım kapanırsa yaptıklarım silinir gibi bir durum yaratmayacağından son derece güvenlidir. Sadece yazı yazmak için kullanan kişilerin oldukça işine yarayacağını söylemek gerekir. Tüm belgeler ilk yapıldığı saate ve tarihe göre sıralanabilme özelliğine sahiptir.

Google docs, sheets ve slides için söylenebilecek bir dezavantaj mevcuttur. Her biri oldukça işe yarayan microsoft ofis programları arasında bulunsa ve pek çok avantajı beraberinde getirse de, malesef hafıza konusunda bir hayli yetersizdir. Kişilere ücretsiz kullanabilecekleri maksimum 15 gb’lik hafıza sunmaktadır. Kalanı ücretlidir. İş için hesap açan kişiler tamamen ücret ödemek ile yükümlüdür. Kişiler 15 GB dolduktan sonra, yeni bir hesapla giriş yaparak ücretsiz kullanıma devam edebilir. Fakat mail paylaşımı olması ve özellikle iş ortaklarının tek bir mail adresini tanıması, ya da okul hesaplarında bir karışıklık olmaması için bu çok tercih edilmemektedir. 15 GB günde 3 saat bilgisayar başında duran bir kişi için dahi, 2 sene yeterli olacaktır. Kişiler isterlerse GB satın alarak işlerine devam edebilir, isterlerse hesaplarını değiştirebilir.

Ücretsiz office programları

Polaris Ofis

Android kullanıcıları arasında popüler bir uygulama olan Polaris office, pek çok dosyaya yalnızca internet bağlantısı üzerinden ücretsiz erişim hakkı sunmaktadır. Android kullanıcıları arasında popüler olan bir uygulama olsa da, Mac, Apple, Windows tarafından da desteklenmektedir. DOC, DOCX, PPTX ve PDF gibi formatlar bu uygulama ile çalışmaktadır. Dosyalar word, powerpoint ve excel gibi dosyalara ücretsiz dönüştürülmektedir. Sınırsız düzenleme hakkına sahip olabileceğiniz bu uygulamanın tek beklentisi, internet desteğidir. İnternet desteği olmadan çalışma olanağı, uygulamanın beklenen güncellemeleri arasında yer almaktadır.

Polaris office bazı dezavantajlar sunmaktadır. Örneğin internet olmadığı sürece erişim sıkıntılıdır. İnterneti kötü olan bir evde çalışma olanağı bir hayli düşüktür. Sürekli yeniden bağlantı gerekir. Dönüştürülebilecek dosya sayısı bir hayli azdır. Daha gelişmiş bir teknoloji arayan kişiler, malesef bu program ile mutlu olamayacaklardır. Ancak yazacağı yazı sayısı az olan ve yalnızca yazı yazmak isteyen kişiler, bu programı uzun süre kullanabilirler. Yine de diğer seçeneklerden sonra değerlendirmeye alınması daha makul olacaktır.

Sizlere makalemizde en iyi ücretsiz ofis programları tanıtmaya çalıştık. Umarım beğenmişsinizdir.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En Ucuz Oyun Bilgisayar Fiyatları 2021 hakkında bilgiler vereceğiz. Oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir