2.4 GHZ Ve 5 GHZ Arasındaki Farklar Nedir?

COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri olarak, son yıllarda en fazla tartışılan ve merak edilen bir konuda “2.4 GHZ Ve 5 GHZ Arasındaki Farklar Nedir? ” sorusuna detaylı bir yanıt getirmeyi istiyoruz. Adana güvenlik kamerası, Adana kamera sistemleri ve Adana güvenlik sistemleri alanında hizmet veren bir şirket olarak; eski kablosuz modeminizi değiştirmek ve yeni sürüm bir kablosuz modem almak istediğiniz takdirde yapacağınız araştırmalar doğrultusuna karşınıza çıkacak olan 2.4 GHz ve 5 Ghz gibi terimleri daha iyi anlayabilmeniz ve seçeneğinizi ona göre yapabilmeniz için bu ayrıntılı içeriği hazırladık. Eğer bu terimlerin ve sayıların ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

2.4 GHz Ve 5 GHz Arasındaki Temel Fark!

2.4 GHZ Ve 5 GHZ Arasındaki Farklar Nedir?

Bu terimler ve bu sayılar Wi-Fi ağında kullanılan iki farklı “bant” anlamına gelmekte; yani aslında bu bantları temsil etmektedirler. İkisi arasında yer alan en temel ve en büyük fark ise sahip oldukları hızlarıdır. İdeal koşullara bakıldığı zaman, 2.4 GHz Wi-Fi, yönlendirici sınıfa bakıldığı zaman da 450 Mbps ya da 600 Mbps’ye kadar desteklemektedir. Ancak 5 GHz Wi-Fi, 1300 Mbps’ye kadar destekleme özelliğine sahiptir.

Ancak tam da bu noktada bazı uyarıların olduğunu söylememiz gerek. İlk olarak gördüğünüz en yüksek hız, yönlendiricinin hangi kablosuz standardın destekçisi olduğuna göre değişmektedir.

İdeal Koşullar

İkinci olarak vermek istediğimiz uyarı ise “ideal koşullar” elbette. 2.4 GHz fazlasıyla kalabalık olan bir bant olarak karşımıza çıkar; zira Wi-Fi’den çok daha fazlası bu bant üzerinden kullanmaktadır. Kablosuz telefonlar, kapı otomatikleri gibi daha diğer pek çok cihaz 2.4 GHz bandını kullanmaktadırlar. 2.4 GHz bantı kullanmakta olan uzun dalgalar, uzun aralıklar ve duvarlar yolu nedeniyle iletim için çok daha uygun bir bant olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle de eğer cihazınız için daha çok uzun bir menzil gerekmekteyse ya da kapsama alanına girmek için bir sürü duvar, nesne vs. aşmanız gerekiyorsa, bu 2.4 GHz çok daha iyi bir seçenek olacaktır sizin için. Buna ek olarak, pek çok cihaz 2.4 GHz bant seçeneğini tercih ettiği için ortaya çıkan yoğunluk bağlantı kesikliklerine, bağlantının çok daha yavaş olmasına neden olmaktadır bazen.

5 GHz, 2.4 GHz ile kıyaslandığı zaman çok daha az bir yoğunluğa sahiptir. Bu da çok yüksek ihtimalle daha hızlı bağlantılar kuracağınız anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra, 5 GHz bandını kullanmakta olan ve çok daha kısa olan dalgalar hem duvarlara hem de katı her şeye çok daha az bir şekilde nüfuz etmektedir.

Transmisyon Hızı Nedir?

Yüksek frekansları kullanmakta olan ağlar, kıyaslandığı zaman çok daha düşük frekanslı olanlardan daha hızlı veri iletebilmektedirler. Bu yüzden de 5GHz frekansı kullanmakta olan aygıtlar, 2.4GHz kullananlara kıyasla daha hızlı bir şekilde dosya indirebilir, yükleyebilir vb. işlemleri yapabilirler. Video akışına benzer çok yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan uygulamaları yerine getirirken, 5GHz bandını tercih edenler daha yüksek bir performansa sahip olmaktadırlar.

Daha yüksek bir frekansı kullanan şebekelerde çok daha kısa bir iletim aralığının mevcut olduğunu rahat bir şekilde görebiliriz. Bundaki en temel sebep, yüksek bir frekans sinyali, yukarıda da belirttiğimiz gibi duvar ve zemin gibi katı cisimlere nüfuz edememektedir. Bu yüzden, 2.4GHz frekansı daha yüksek bir aralık sahibidir.

Qualcomm; 5 GHz ağ aralığının çok daha iyi bir hale gelebilmesi adına “beamforming” isimli bir teknoloji geliştirdi. Ancak bu “Beamforming” teknolojisine karşın daha hala 5GHz frekansının, iletim mesafesi ölçüldüğü zaman 2.4GHz’den daha iyi bir duruma geldiğini söylemek maalesef mümkün değil.

Enterferans

2.4GHz, 5GHz frekansı ile kıyaslandığı zaman çok daha yaygın bir şekilde kullanıldığını daha öncesinde de. Kanallar aşırı bir yoğunluğa maruz kaldığı için verilerin aktarım işlemleri esnasında çok daha fazla parazit kendisini göstermektedir. 2.4GHz bandı sadece üç kanala; 5GHz ise 23 kanal yer almaktadır. Bu sebeple de çoğu Wifi cihazı kullanıcısı için 5GHz frekansı tavsiye edilmektedir.


Çift Ve Üç Bantlı Yönlendirici

Son dönem yönlendiriciler çift ya da üç bantlı bir şekilde çalışmaktadırlar. Çift bantlı yönlendirici, aynı ünite üzerinden hem 2.4 GHz hem de 5 GHz sinyal yayınlamakta olan ve iki Wi-Fi şebekesini hizmete sunmakta olan bir yönlendirici olarak karşımıza çıkar. Çift banda sahip olan yönlendiriciler iki seçenek sunmaktadırlar;

Bunlardan ilki seçilebilir çift banttır. Seçilebilir çift bant 2,4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi şebekesini sunmaktadır. Fakat sadece bir seferde bir tanesini kullanabilme imkanına sahip olursunuz.

İkincisi ise eşzamanlı çift bant olarak karşımıza çıkar. Bu yönlendirici, aynı zamanda 2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi yayını yapabilmektedirler. Bu nedenle de bir cihazı kurduğunuz zaman size seçenek olarak iki ayrı Wi-Fi şebekesini sunabilmektedirler. Her iki bandın da aynı zamanda çalışmalarının sunduğu avantaj, genel olarak bakıldığı zaman elbette ki maliyet farkından daha çok öne çıkmayı başarmaktadır.

Üç bantlı yönlendiriciye baktığımız zaman ise, iki tane 5 GHz ve bir tane de 2.4 GHz sinyal olacak şekilde aynı zaman içerisinde üç Wi-Fi yayını yapabilme kapasitesine sahiptir. Bu sayede ağ tıkanıklığının önüne geçmeye de bir nebze yardımcı olmaktadır.

2.4 GHz Mi? Yoksa 5 GHz Mi? Tercih Etmeliyim? 

Günümüzde şu an 2,4 GHz Wi-Fi kullanmaktaysanız ve 5 GHz’e yükseltmek için ihtiyacınız var mı yok mu merak ediyorsanız; ihtiyacınız nedir, mutlaka gözden geçirin. Eğer ki bağlantınız çok sık bir şekilde kesiliyorsa ya da video oynatmak, oyun oynamak sizin için zor olmaya başladıysa ve hıza ihtiyaç duyuyorsanız, sizin için 5 GHz gayet iyi bir seçenek olacaktır. Belirtmek gerekir ki ideal, uygun koşullar söz konusu olduğu zaman, 2.4 GHz’lik bir ağ da size çok yüksek bir hız sunabilmektedir. Ancak eğer ki 2,4 Ghz kullanmakta olan, bu aygıtların çok fazla tercih edildiği bir bölgede ikamet ediyorsanız, 5 GHz sizin için çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Adana güvenlik kamera sistemleri sektöründe hizmet sunan COL Yazılım ve Güvenlik Sistemleri firması olarak sizlere mümkün olduğu kadar detaylı bir şekilde 2.4 ve 5 GHz arasındaki farkı aktarmaya çalıştık. İhtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermek ise size kalmış.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

Ayrıca Kontrol Et

Window 10 Etkinleştirme Kodu

Teknoloji, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Windows 10 Etkinleştirme Kodu  hakkında bilgiler vereceğiz.   Başlıklar 1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir